پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عمیق‌ترین سکوی نفتی جهان

0

«پردیدو» در زبان اسپانیایی به معنای «گمشده»؛ نام عظیم‌ترین تأسیسات نفتی نصب‌شده در آب‌های عمیق‌ در جهان است که در رتبه‌بندی بزرگترین سکوهای نفتی دنیا، جای سکوی غول پیکر «برج شیطان» را گرفته است و در فهرست عجایت جهان امروز قرار دارد. به گفته مدیرعامل شرکت شل، ساخت و نصب پردیدو، مرزهای تکنولوژی را به جلوتر هل داد.

سکوی نفتی پردیدو، هم‌اکنون سنگین‌ترین و عمیق‌ترین سکوی نصب شده جهان با پایه بتونی در آب‌های بسیار عمیق و یک شاهکار مهندسی است.
سکوی نفتی «Devil’s Tower» متعلق به شرکت انی ایتالیا که پایه ان تا عمق بیش از ۷۱۰ متری آب‌های در خلیج مکزیک امتداد داشت، عمیق‌ترین سکوی نفتی جهان تا سال ۲۰۱۰به شمار می‌رفت، اما هم‌اکنون پایه سکوی نفتی «Perdido» در خلیج مکزیک، در عمق ۲۴۵۰ متری؛ یعنی بیش از پنج برابر ارتفاع برج ۱۰۲ طبقه «ایمپایر استیت» با ۴۴۸ متر ارتفاع در منهتن نیویورک، جای آن را گرفته است.
سکوی نفتی پردیدو در رتبه‌بندی عجایب جهان امروز، جای گرفته است، به‌ویژه که با سرمایه‌گذاری سه میلیارد دلاری ساخته شده و کمابیش همین میزان سرمایه‌گذاری هم برای انتقال، تخریب و از بین بردن آن نیاز است. مدیرعامل شل در باره اجرای پروژه ساخت، نصب و راه‌اندازی پردیدو گفته است که این پروژه، مرزهای تکنولوژی را به جلوتر هل می‌دهد.Perdido_Spar_2
این سکوی حفاری برای فعالیت در مدت زمان ۲۰ تا ۳۰ سال طراحی شده است، از این رو پس از پایان عمرش، نامزد مناسبی برای اجرای برنامه  تبدیل دکل به زیستگاه پرورش مرجان‌های دریایی است. مطابق با استانداردهای صنعتی امروز دنیا، شرکت‌های مالک سکوهای نفتی دریایی، در پایان عمر کاری این سکوها، در برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در اجرای عملیات انتقال، انهدام و تبدیل سکو به زیستگاه مرجان‌های دریایی مسئولیت دارند.
در سکوی پردیدو، امکانات مناسبی برای اسکان و زندگی کارکنان ایجاد شده است که در بخش محل زندگی کارکنان بر روی سکو، به‌طور میانگین۲۰ اتاق، ۳۰ تخت‌خواب، امکانات آشپزخانه، باشگاه ورزشی، کتابخانه و یک محل نشست و برخاست هلیکوپتر، فراهم شده است.
سکوهای دریایی، به‌طور معمول در خشکی و در یاردهای ساحلی شرکت‌های فعال در صنایع دریایی ساخته می‌شوند و گاهی، برای استقرار در یک میدان نفتی یا گازی، به وسیله کشتی‌های عظیم و تجهیزات ویژه حمل تأسیسات غول‌پیکر به هزاران مایل دورتر از محل ساخت خود، حمل می‌شوند.
ارتفاع سکوی پردیدو، تقریبا هم اندازه برج ایفل در پاریس است. ساختمان اصلی این سکو را شرکت تکنیپ در بندر پوری کشور فنلاند ساخته و با یک کشتی ویژه جابه‌جایی تأسیسات عظیم نفتی، پس از پیمودن مسافت ۱۳۲۰۰ کیلومتری به خلیج مکزیک منتقل کرده است. این سکو در نقطه استقرار از پیش تعیین شده، به وسیله لنگرهایی که به کف دریا وصل شده‌اند، ثابت و بی‌حرکت شده است.
در واقع، سکوی نفتی پردیدو سه عرشه شامل پردازش نفت و گاز، دکل حفاری و محل زندگی کارکنان دارد که در بندر پوری در دریای بالتیک ساخته و با بارج ویژه‌ای که توانایی جابه‌جایی تأسیساتی تا ۲۲ هزار تن را دارد، به محل استقرار آن در خلیج مکزیک حمل و در آنجا سر هم شده است.
اختلاف درجه حرارت بسیار پایین در فنلاند در شمال اروپا و درجه حرارت بسیار بالا در سواحل تگزاس نزدیک به خط استوا، یک چالش اساسی در مونتاژ قطعات سکو بوده که در طراحی، مهندسی و ساخت سکو به این نکته توجه شده است.
این عمیق‌ترین تأسیسات شناور جهان است که شرکت نفتی «رویال داچ شل» در خلیج مکزیک در فاصله حدود ۲۰۰ مایلی از ساحل جنوبی بندر گالوستون در ایالت تگزاس، آن را نصب و عملیاتی کرده است. پردیدو، یکی از بزرگترین عملیات اکتشافات نفت خام و گاز طبیعی را درست در عمق ۲۴۵۰ متری بستر اقیانوس اجرا می‌کند. این سکو برای برداشت نفت و گاز از میدان‌های «Great White»، «Tobago» و «Silvertip» در مرز آبی میان آمریکا و مکزیک در خلیج مکزیک، طراحی شده است. اوج تولید در این سکو، یکصد هزار بشکه نفت و ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز است.
در عملیات استخراج نفت در سکوی پردیدو، ۲۲ حلقه چاه نفت که با یک شبکه ۴۴ کیلومتری از خطوط لوله در کف اقیانوس به هم متصل شده‌اند، نفت را از طریق چهار خط لوله اصلی به سطح سکو منتقل می‌کنند. این سکو ۱۷۲ نفر در ۲ نوبت کاری ۱۲ ساعته به‌صورت اقماری (۲ هفته کار و ۲ هفته استراحت) فعالیت می‌کنند.
تجهیزات ایمنی این سکو منحصر به فرد است و یک شناور و قایق نجات به‌طور آماده به کار، پیوسته در نزدیکی سکو مستقر هستند. مقاومت سکوی پردیدو در برابر زلزله، طوفان، انفجار و حوادثی از این دست، ۱۰ برابر بیشتر از هر گونه تأسیسات مشابه دیگر در خلیج فارس است. سکوی فرود بالگرد در پردیدو می‌تواند ۲ هلیکوپتر عظیم‌الجثه سیکورسکی (S-92) را بر روی خود جا دهد که هر یک قابلیت جابه‌جایی ۲۲ نفر را دارد تا در مواقع بروز حادثه، تخلیه سریع‌تر کارکنان از روی سکو امکان‌پذیر باشد.
کد مطلب: ۸۵۶۴

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.