پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تقاضای جهانی برای نفت چه وضعیتی دارد؟

0

قیمت نفت پس از کاهشی که در معاملات روز گذشته در واکنش به افزایش تولید و موجودی انبارهای تجاری نفت آمریکا تجربه کرد، روز پنج شنبه تحت تاثیر تقاضای مطلوب به صورت جزیی افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز، بهای معاملات نفت برنت با ۱۲ سنت یا ۰.۲ درصد افزایش نسبت به قیمت نهایی روز چهارشنبه، به ۶۴.۴۶ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت طی دو روز گذشته بیش از ۲ درصد کاهش قیمت داشته است.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۱ سنت یا ۰.۲ درصد افزایش، ۶۱.۲۶ دلار در هر بشکه بود. قیمت نفت آمریکا نیز طی دو روز گذشته بیش از ۲ درصد کاهش داشته است.

بهبود اندک قیمت نفت در معاملات پنج شنبه با وجود افزایش موجودی انبارهای تجاری نفت آمریکا روی داد که چندان غیرمنتظره نبود زیرا تقاضای فصلی در پایان زمستان کمتر شده و بسیاری از پالایشگاهها برای فعالیت تعمیراتی تعطیل می شوند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به دوم مارس، ۲.۴ میلیون بشکه افزایش یافته و به ۴۲۵.۹۱ میلیون بشکه رسیده است. این میزان افزایش کمتر از ۲.۷ میلیون بشکه افزایشی بود که تحلیلگران پیش بینی کرده بودند.

به گفته فواد رزاق زاده، تحلیلگر ارشد بازار در وب سایت فارکس، قیمت نفت بلافاصله پس از انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا بهبود یافت زیرا آمار بهتر از حد انتظار بودند.

در بخش تقاضا، بانک آمریکایی گلدمن ساکس در یادداشتی برای مشتریانش پیش بینی کرد که دورنمای رشد تقاضا با وجود نشانه های اخیر از کندی رشد اقتصادی، مطلوب مانده است. با این حال، افزایش تولید نفت آمریکا که هفته گذشته به رکورد ۱۰.۳۷ میلیون بشکه در روز رسید، بر بازارها سایه افکنده است.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که تولید آمریکا تا اواخر سال ۲۰۱۸ از تولید روسیه به عنوان بزرگترین تولیدکننده جهان، فراتر رفته و به بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز صعود خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، با فزونی گرفتن رشد تولید آمریکا از تقاضا، تحلیلگران می‌گویند اوپک و روسیه که به منظور تقویت قیمت‌ها، تولیدشان را محدود کرده‌اند تحت فشار فزاینده‌ای قرار خواهند گرفت تا به هر قیمتی سهم بازارشان را حفظ کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.