پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

گزینه های جذاب سرمایه گذاران نفتی

0

وزارت نفت در حالی تابستان امسال ۱۴ بلوک اکتشافی خود را به مناقصه بگذارد که بر این باور است که ۶ بلوک جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران خارجی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز، آنگونه که سیدصالح هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران می گوید، برگزاری مناقصه این بلوک های اکتشافی در ماه ژوئیه (تیر- مرداد) امسال آغاز می شود و انتظار می رود تا پایان امسال، قرارداد آنها امضا شود.

۱۴ بلوک نفتی که در مجموع حدود ۸۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و در ۶ حوضه رسوبی کشور قرار گرفته است، در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در تهران، به شرکت های داخلی و خارجی معرفی شد.

آنگونه که هندی گفته است، شرکت‎هایی چون «او ام وی» اتریش، «لوک اویل» روسیه و شرکت ملی نفت چین (سی‌ ان ‌پی ‌سی) چین علاقه ‌مندی خود را برای حضور در این بلوک‎های اکتشافی اعلام کرده اند.

نیمی از بلوک های نفتی معرفی شده در حوزه زاگرس و خلیج فارس قرار دارند.

بلوک های معرفی شده، ترکیبی از بلوک‎های دارای پتانسیل اکتشافی بالا در حوضه‎های رسوبی شناخته شده و بلوک‎های مربوط به حوضه‎های رسوبی جدید هستند که از میان آن، می‎توان به چهار بلوک اکتشافی در حوضه رسوبی زاگرس شامل یک بلوک در لرستان، یک بلوک در زیرحوضه فارس و ۲ بلوک در زیرحوضه دزفول شمالی و دشت آبادان اشاره کرد.

سه بلوک دریایی در حوضه خلیج فارس و سه بلوک اکتشافی در حوضه کپه‎داغ در شمال شرق ایران واقع است؛ یک بلوک اکتشافی در حوضه رسوبی مغان در شمال غرب ایران دارای سیستم هیدروکربوری اثبات شده است و یک بلوک اکتشافی نیز در حوضه ایران مرکزی قرار دارد.

همچنین ۲ بلوک اکتشافی به نام‌‎های تایباد و سیستان به عنوان بلوک‎های حوضه‎های رسوبی جدید در شرق ایران واقع شده اند.

به نقل از ایرنا، بیست ‌و سومین نمایشگاه بین‎المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور ۱۰۵۳ شرکت ایرانی و ۶۰۰ شرکت خارجی از ۳۸ کشور از ۱۶ اردیبهشت در تهران آغاز شده است و تا فردا ادامه دارد.

نمایندگان جمهوری آذربایجان، اتریش، اسپانیا، آلمان ، امارات، انگلیس، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، جمهوری چک، چین، روسیه، ژاپن، سوئد، سوئیس، فرانسه، کرواسی، کره جنوبی، لهستان، هلند، هند، فنلاند، هنگ کنگ، بحرین، قزاقستان، موناکو، کانادا، لیختن اشتاین، عمان، دانمارک، تایوان، آمریکا، نروژ، استرالیا، برزیل، مالزی و سنگاپور در این نمایشگاه شرکت کرده اند.

چین، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، روسیه، ژاپن، کره‌جنوبی، اتریش و هلند پاویون اختصاصی دارند.

این نمایشگاه از نظر وسعت و تعداد شرکت‌کنندگان نخستین در خاورمیانه و پنجمین در دنیا به شمار می‎رود و ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان فعالان بخش خصوصی یا نیمه‌خصوصی هستند.

مهمترین هدف برگزاری این نمایشگاه، تلاش برای جذب سرمایه‌ و انتقال فناوری و معرفی شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.