پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

کشف ذخایر عظیم گازی هند و آمریکا

0

یک تیم کاوشگر هندی-آمریکایی پس از ماه ها کاوش در خلیج بنگال هند موفق به کشف ذخایر عظیم گازی در این منطقه شدند.
به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، وزارت نفت و گاز هند و سازمان تحقیقات زمین شناسی آمریکا یک منبع بسیار غنی از هیدرات گاز طبیعی – شکل یخ زده این سوخت- در آبهای خلیج بنگال واقع در قسمت شرقی هند کشف کردند که این نوع گاز در نوع خود برای اولین بار است که در آب کشف می شود.

این اکتشاف می تواند عامل افزایش چشمگیر تولید انرژی در منطقه ای باشد که در حال حاضر یک وارد کننده بزرگ انرژی محسوب می شود و پیش بینی می شود که این موضوع به افزایش عرضه مازاد این سوخت پاک در جهان کمک کند.

سازمان تحقیقات زمین شناسی آمریکا اعلام کرد: طبق برآوردها حجم گازی که به صورت هیدرات گاز در کره زمین وجود دارد بسیار بیشتر از مجموع ذخایر عظیم گازی شناخته شده است.

این اکتشاف همچنین در مقطعی روی داد که کشورهایی مانند هند و چین به دنبال کاهش وابستگی به آلاینده هایی مانند ذغالسنگ هستند، زیرا میزان انتشار عناصر گرمازا از این منابع انرژی دو برابر گاز طبیعی است.

والتر گیدرز، مسئول بخش هماهنگی برنامه های مربوط به منابع انرژی در سازمان تحقیقات زمین شناسی آمریکا اعلام کرد: دستاوردهایی از این دست کمک می کند که پای هیدراتهای گازی نیز به مجموعه منابع جهانی انرژی باز شود و بتوانیم با استفاده از فن آوری لازم، این گاز را به طور مطمئن تولید کنیم.

تیم کالت، یکی از محققان این سازمان در این زمینه گفت: نتایج این کاوشگری گام بسیار بزرگی در جهت شناخت منبع احتمالی هیدراتهای گازی محسوب می شود.

این اکتشاف در پی کاوشگری منطقه خلیج بنگال از ماه مارس تا ژوئیه سال گذشته صورت گرفت. اگرچه در اکتشافهای پیشین، هیدراتهای گازی قابلیت تولید نداشتند، منبع اکتشافی جدید را با توجه به این که در آب و زیر شن قرار دارد به آسانی می توان با استفاده از فن آوریهای نوین تولید و به گاز تبدیل کرد.

گام بعدی مشخص کردن مقرون به صرفه بودن یا نبودن تولید گاز از خلیج بنگال است.

پایگاه اطلاعات وفن آوری فراساحل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.