پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

کاهش ۳۰۰ هزار مترمکعبی فلرینگ فاز یک پارس جنوبی

0

از ابتدای راه اندازی پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی تاکنون ۱۰۳ میلیارد متر مکعب گاز شیرین به خط سراسری ارسال شده است.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، بهزاد عبدی، سرپرست پالایشگاه اول پارس جنوبی در این باره: این پالایشگاه از ابتدای راه‌اندازی در سال ۱۳۸۲ تاکنون بیش از ۱۰۳ میلیارد متر مکعب گاز شیرین به خط سراسری تزریق کرده است.

به گفته وی در این مدت فاز یک موفق به تولید ۵۰۰ هزار تن گوگرد نیز شده و بیش از ۱۲۴ میلیون بشکه میعانات گازی نیز به مبادی صادراتی ارسال کرده است.

عبدی همچنین با بیان اینکه در فاز یک انبار روباز گوگردی قرار دارد که در ابتدای راه‌اندازی جهت جمع‌آوری و صادرات گوکرد کل مجتمع احداث شده است، گفت: از ابتدای تأسیس SPGC تاکنون از این انبار بیش از ۴ میلیون تن گوگرد صادر شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فاز یک با توجه به طراحی امکان تولید مستقیم اتان، بوتان و پروپان را ندارد، گفت: این پالایشگاه از ابتدای راه‌اندازی ۶ هزار و ۴۰۰ میلیون متر مکعب گاز غنی به پتروشیمی پارس ارسال کرده که منجر به تولید ۳ میلیون تن اتان، ۲ میلیون تن پروپان و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن بوتان شده است.

عبدی در ادامه به آمادگی این پالایشگاه برای تولید پایدار در زمستان با توجه به انجام تعمیرات اساسی موفق اشاره کرد و گفت: از ابتدای تأسیس با توجه به طراحی تعمیرات اساسی فاز یک همواره یک ماه طول می‌کشید، چرا که باید در این بازه تمام بسترهای MRU تعویض می‌شد، اما با تغییراتی که همکاران فاز یک پارس جنوبی ایجاد کردند، این کار در زمان کارکرد پالایشگاه انجام می‌شود و بدون توقف امکان تعویض کاتالایست‌ها فراهم شده است.

به گفته وی؛ این تغییرات و برنامه‌ریزی مناسب باعث کاهش زمان تعمیرات از ۳۰ روز به ۱۰ روز شده است.

سرپرست پالایشگاه اول گفت: فاز یک در حال حاضر روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز، ۴۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۱۰۰ تن گوگرد تولید می‌کند که با کاهش زمان تعمیرات، ۲۰ روز به تولیدات پالایشگاه اضافه می‌شود.

گفتنی است؛ تعمیرات اساسی امسال در کوتاه‌ترین زمان با ۲ هزار و ۴۱۵ مجوز کار و بدون هیچ حادثه‌ای انجام شده است.

سرپرست پالایشگاه اول در ادامه با اشاره به اهمیت معیارهای زیست محیطی در پالایشگاه اول گفت: برای اولین‌بار در پارس جنوبی یکی از فلرهای پالایشگاه اول خاموش شد که باعث کاهش چشمگیر میزان فلرینگ فاز یک شده است.

به گفته عبدی؛ در حال حاضر فلرینگ پالایشگاه اول از مقدار روزانه ۳۸۰ هزار متر مکعب در شرایط طراحی به ۸۰ هزار متر مکعب در روز رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.