پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

کاهش قیمت نفت ابزاری برای فشار بر کشورهای مستقل از آمریکاست

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: مسئله کاهش قیمت نفت ابزاری برای فشار بر کشورهای مستقل از آمریکاست، ایستادگی و مقاومت عاقلانه و همراه با تدبیر در مقابل فشارها، یقینا پیروزی را به‌ دنبال خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، عصر دیروز (شنبه یکم آبان ماه) در دیدار نیکلاس مادورو، رئیس‌ جمهوری ونزوئلا با اشاره به شکست نقشه‌ ها و سیاست‌های آمریکا در منطقه غرب آسیا، مسئله کاهش قیمت نفت را ابزاری برای فشار بر کشورهای مستقل از آمریکا دانستند و تاکید کردند: ایستادگی و مقاومت عاقلانه و همراه با تدبیر در مقابل فشارها، یقینا پیروزی را به‌ دنبال خواهد داشت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به استفاده از سلاح نفت برای تحمیل مشکلات کنونی بر کشورهای مستقل افزودند: در گذشته زمانی که برخی کشورهای اسلامی با بستن نفت خود به مقابله با رژیم صهیونیستی برآمدند، غربی‌ها به بهانه استفاده سیاسی از نفت جنجال به‌ پا کردند، اما متاسفانه امروز همان کشورها با همراهی برخی اعضای اوپک و بعضی از کشورهای منطقه ما، که خود نیز از این سیاست‌ها زیان می‌بینند، در هماهنگی کامل با سیاست‌های آمریکا از نفت به‌عنوان سلاح استفاده می‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند: می‌توان با در پیش گرفتن سیاست‌های عاقلانه و افزایش همکاری‌ها، بر این توطئه‌ها و خصومت‌ها فائق آمد.

ایشان با اشاره به ناکام ماندن آمریکا در اجرای سیاست‌های خود در منطقه غرب آسیا با وجود صرف هزینه‌ های هنگفت از جیب خود و بعضی کشورهای منطقه، عنوان کردند: برخی خیال می‌کنند که آمریکا، شکست‌ناپذیر است، در حالی‌ که این تصور، خطایی بزرگ است و اشتباه‌ های مکرر آمریکایی‌ها در ۱۵ سال گذشته، اکنون آن‌ها را در منطقه به‌ شدت زمین‌گیر و درمانده کرده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، اثرگذاری ونزوئلا بر حرکت‌های ضد استکباری در منطقه آمریکای لاتین را نشان‌ دهنده ظرفیت بالای این کشور خواندند و با تاکید بر لزوم استفاده از فرصت ریاست این کشور بر جنبش غیرمتعهدها افزودند: غربی‌ها تمایلی به افزایش تحرک جنبش غیرمتعهدها ندارند، اما کشورهای مستقل باید در نقطه مقابل خواست آن‌ها حرکت کنند و در این صورت، آینده یقینا بهتر از گذشته خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین بر تصمیم جدی دولت جمهوری اسلامی ایران در افزایش همکاری‌ها با ونزوئلا تاکید کردند و نقش مهم مسئولان و وزیران دو کشور در پیگیری و اجرای دقیق توافقات را یادآور شدند.

در این دیدار که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نیز حضور داشت، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا با ابراز خرسندی از سفر مجدد به ایران و ملاقات با رهبر انقلاب اسلامی، گفت: هوگو چاوز، رئیس جمهوری فقید ونزوئلا به‌ خوبی ایران و جایگاه آن را شناخته بود و همواره از ایران به‌عنوان کشوری قدرتمند یاد می‌کرد.

مادورو با تمجید از مقاومت قدرتمندانه ملت ایران در مقابل دشمنی‌های آمریکا افزود: ملت ایران در حالی در کمال آرامش و امنیت زندگی می‌کنند که متاسفانه بسیاری از کشورهای منطقه و اطراف ایران در جنگ، تفرقه و ضعف به‌ سر می‌برند.

رئیس‌ جمهوری ونزوئلا با اشاره به کاهش شدید قیمت نفت در دوسال گذشته، گفت: امپریالیزم آمریکا مداخلات و دشمنی‌های فراوانی علیه ونزوئلا به‌ کار بست، اما ملت ما در برابر این جنگ اقتصادی مقاومت کرد و اکنون به تدریج در حال خروج از بحران اقتصادی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، عنوان کرد: هر کدام از دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا برنده شود، دولت رو به انحطاطی در آمریکا شکل خواهد گرفت که برای آینده جهان بسیار خطرناک خواهد بود.

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین مذاکرات خود با مسئولان جمهوری اسلامی را موفق دانست و افزود: باید تمام تلاش خود را برای به نتیجه رساندن توافقات به‌ کار بگیریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.