پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

کانال پاناما آماده عبور نفتکش‎های بزرگ می‎شود

کانال پاناما با افتتاح سومین مجموعه از حوضچه‎های توسعه‎ای خود در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ آماده عبور نفتکش‎های سوئزمکس با ظرفیت ۱۳۰ هزار تن یا یک میلیون بشکه خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، هم اکنون ظرفیت عبور نفتکش‎ها در این کانال ۵۵ تا ۶۰ هزار تن است.

اداره کانال پاناما اعلام کرد که شرکت Grupo Unidos Por el Canal) GUPC)، مسئول طراحی و ساخت حوضچه‎های توسعه‎ای، آزمایش حوضچه‎های جدید را در ابتدای هفته گذشته با موفقیت به پایان رسانده و تنها چهار درصد از مجموع فعالیت های ساختمان این بخش از توسعه کانال باقی مانده است.

اداره کانال پاناما همچنین اظهار کرد که شکافی که در ماه آگوست ۲۰۱۵ در مجموعه سوم از حوضچه ها دیده شد، تعمیر شده است. یکی از مقام های اداره کانال پاناما به نشریه پلاتس گفت: “انتظار داریم در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ این بخش از کانال عملیاتی شود.”

با تکمیل توسعه کانال پاناما عمق آب‎خور کشتی‎ها از سطح ۳۹.۰۵ فوت (۱۱.۹ متر) به ۵۰ فوت (۱۵.۲ متر) در حوضچه‎های جدید افزایش خواهد یافت. همچنین اندازه پهنه کشتی‎ها (beam) از ۱۰۶ فوت (۳۲.۳ متر) به ۱۴۰ فوت (۴۲.۶ متر) و طول آنها نیز از ۹۶۵ فوت (۲۹۴.۱) به ۱۲۰۰ فوت (۳۶۵.۷) افزایش خواهد یافت.

با بازگشایی حوضچه‎های جدید کانال پاناما انواع کشتی LNGبر به جز کشتی‎های جدید نوع Q-Flex و Q-Max به ترتیب با ظرفیت‎های ۲۱۰ و ۲۶۶ هزار متر مکعب، می‎توانند از این کانال عبور کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.