پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

چشم انداز صنعت لوله گذاری دردریا تا سال ۲۰۲۰

0

به گزارش نشریه آفشور، لوله گذاری دردریا در سال جاری افت محسوس را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است. بر اساس آمار سالیانه، اجرای ۶۵۷۷ مایل لوله گذاری دردریا در سال جاری، نشان دهنده ۳۹.۸% کاهش نسبت به ۱۰۵۸۲ مایل اجرا شده سال قبل آن است. علت کاهش آمار، تکمیل شدن بعضی از پروژه های بزرگ در حال اجرا، کنسل شدن اجرای خط لوله ترکیش استریم و بی رمقی بازار می باشد.

پروژه های لوله گذاری دردریای تکمیل شده عبارتند از: ۲۹۸ مایل خط لوله ۳۶ اینچ پروژه پولار در دریای نروژ بوسیله استات اویل، ۱۴۰ مایل خط لوله ۴۴ اینچ پروژه ویت استون استرالیا بوسیله شورون، ۵۵۲ مایل خط لوله ۴۲ اینچ پروژه ایچتی استرالیا بوسیله مک درموت، ۲۴۹ مایل خط لوله ۲۴ اینچ پروژه روتا ۲ در برزیل.تکمیل این پروژه ها در مجموع ۱۲۳۹ مایل خط لوله را از جدول پروژه ها حذف نمود.

کنسل شدن پروژه ترکیش استریم تاثیر بزرگی در کاهش آمار لوله گذاری دردریا داشت در این پروژه بنا بود چهار خط ۵۶۶ مایلی خط لوله دریایی جهت انتقال گاز طبیعی روسیه از طریق دریای سیاه اجرا شود. پروژه در سال ۲۰۱۵ به دلیل افزایش تنش ها بین دو کشور کنسل شد. کنسل شدن این پروژه اجرای ۲۲۶۴ مایل خط لوله دریایی را حذف کرد. با این حال، تعدادی پروژه های جدید در حال ورود به بازار هستند.

مانند همیشه، اروپا در پروژه های آفشور و لوله گذاری دردریا پیشرو است. با طراحی و اجرای ۲۳۲۳ مایل خط لوله دریایی که در مجموع ۵۸.۶% آمار کل دنیا را در بر می گیرد.

کار بروی خط لوله ترانس آدریاتیک امسال شروع می شود. و شرکت سایپم برای اجرای بخش لوله گذاری دردریای آن انتخاب شده است. خط لوله ترانس آدریاتیک برای انتقال گاز از بخش آذری دریای خزر به جنوب و مرکز ازوپا طراحی شده است.

شرکت سایپم بخش پایانی این خط گاز را در دریای آدریاتیک بین آلبانی و ایتالیا اجرا خواهد کرد. شرح کار این بخش تشکیل شده است از: اجرای ۱۰۵ کیلومتر خط لوله ۳۶ اینچ تا عمق ۸۲۰ متری با استفاده از شناور لوله گذار نیمه شناور Castoro Sei و بارج حفار و لوله گذار Castoro Lo، تامین و نصب کابل فایبر اپتیک،کارهای پیش راه اندازی و همچنین کارهای ساختمانی لازم خشکی در هر دو کشور مبداء و مقصد.

کارهای پایانه خشکی در بخش ایتالیایی در ساحل پوگلیای ایتالیا با استفاده از تکنولوژی micro-tunnelling و بوسیله سایپم در امسال آغاز خواهد شد.

از آن مهم تر، پروژه نورد استریم است که در نظر دارد ظرفیت خط لوله دو گانه ای که در سال ۲۰۱۲ اجرا شده است را دو برابر نماید. این پروژه عبارتست از لوله گذاری دردریا با خط لوله ۴۸ اینچ دوگانه ای به طول ۷۴۸ مایل که از دریای بالتیک عبور می کند و ساحل روسیه را به ساحل آلمان در نزدیکی Grei Fsiald بدون هیچگونه ایستگاه تقویت فشاری متصل می نماید. این پروژه ابتدا در سپتامبر سال گذشته اعلام شد وقتی کنسرسیومی از شش شرکت بزرگ بین المللی طرح هایی اجرایی سان را اعلام کردند. کنسرسیوم شامل شرکت های گاز پروژه روسیه، یونیپر اس ای آلمان، شل، او ام وی استرالیا و انجی ای اس دانه و هلدینگ و نیز شل می باشند.

۲۵۰۰ کیلومتر لوله مورد نیاز این پروژه را شرکت ,Uro Pipe و Chelyabinsk تامین میکنند و شرکت Wasco Cotug Europe BV انجام پوشش سیمانی ۲۰۰۰۰۰ شاخه لوله آنها را انجام خواهد داد. اجرای عملیات پوشش لوله ها از ابتدای سال ۲۰۱۷ شروع خواهد شد و مطابق جدول زمانبندی آغاز پروژه در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

خاورمیانه با ۱۰۹۳ مایل لوله گذاری دردریا دریایی ۲۷.۰۶% آمار جهانی در سال جاری را بخود اختصاص داده است. شاید مهم ترین پروزه در این بخش، خط لوله ایران – عمان است که گاز ایران را به بازار عمان منتقل خواهد کرد. این خط لوله در حال انجام مطالعات امکان سنجی است ولی هفت شرکت خارجی اظهار علاقه کرده اند که با شرکت های پیمانکار ایرانی در این پروژه مشارکت کنند.

طول کل خط لوله در بخش آفشور و خشکی ۴۰۰ کیلومتر خواهد بود. که ۲۰۰ کیلومتر آن در بخش خشکی از رودان به مبارک در استان جنوبی هرمزگان خواهد بود. ۲۰۰ کیلومتر باقی مانده از آن نقطه و با عبور از خلیج فارس به Sohar Port در عمان می باشد. هزینه بخش دریایی این پروزه ۱.۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

در خلیج مکزیک، مهمترین پروژه لوله گذاری دردریا  پروژه خط انتقال گاز طبیعی Texas-Tuxpan است. این خط برای انتقال گاز طبیعی جنوب تگزاس از طریق خلیج مکزیک به بازار مکزیکو طراحی شده است. شرکت ترانس کانادا اعلام کرده است که توسط شرکت دولتی مکزیکو به عنوان مجری، مالک . بهره بردار این خط لوله انتخاب شده است. این خط لوله شامل ۸۰۰ کیلومتر خط لوله ۴۲ اینچ می شود که حداقل ۶۹۰ کیلومتر آن در آفشور اجرا خواهد شد. شرکت Trans Canada در نظر دارد که حدود ۱.۳میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.