پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

پیشی گرفتن چین از آمریکا/ چین بزرگترین وارد کننده نفت خام جهان در سال ۲۰۱۷، آمریکا را پشت سر گذاشت

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از اقتصاد آنلاین، در این گزارش آمده است کشور چین در سال ۲۰۱۷، با وارد کردن روزانه ۸.۴ میلیون بشکه نفت، از آمریکا به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت خام پیشی گرفت. این رقم در ایالات متحده ۷.۹ میلیون بشکه در روز بوده است. چین در سال ۲۰۱۳ نیز به عنوان بزرگترین واردکننده خالص مجموع نفت خام و سایر سوخت های مایع در جهان(واردات منهای صادرات) شناخته شد. ظرفیت پالایشگاهی جدید و موجودی ذخایر استراتژیک به همراه کاهش تولید داخلی نفت، عامل اصلی افزایش واردات نفت خام چین بوده است.

در سال ۲۰۱۷، چین ۵۶ درصد از واردات نفتی خود را از کشورهای عضو اوپک تامین کرده است، که نسبت به اوج این میزان در سال ۲۰۱۲ (معادل ۶۷ درصد) کاهش داشته است. بیش از سایر کشورها، روسیه و برزیل در این سالها، تبادلات نفتی خود را با چین به ترتیب از ۹ درصد به ۱۴ درصد و از ۲درصد به ۵ درصد افزایش داده اند.

روسیه در سال ۲۰۱۶، از عربستان سعودی به عنوان بزرگترین منبع تامین نفت خام چین پیشی گرفت. این کشور در سال ۲۰۱۷، ۱.۲ میلیون بشکه نفت در روز به چین صادر کرد، در این سال عربستان سعودی روزانه ۱ میلیون بشکه نفت به چین فرستاد. کشورهای اوپک و برخی کشورهای غیر اوپک، از جمله روسیه، توافق کردند تا در پایان سال ۲۰۱۸ تولید نفت خام را کاهش دهند که این اتفاق به سایر کشورها اجازه می دهد تا سهم بازار نفتی خود را در چین افزایش دهند.

عوامل متعددی در افزایش واردات نفت خام چین تاثیرگذارند. چین در سال ۲۰۱۶، بزرگترین کاهش تولید خانگی نفت خام و سایر محصولات مایع را در بین کشورهای غیراوپک داشته است و اداره اطلاعات انرژی آمریکا(EIA) تخمین زد است که چین در سال ۲۰۱۷ نیز، به عنوان دومین سال، بزرگترین کاهش تولیدات نفتی را در بین کشورهای غیراوپک به خود اختصاص داده است. کل تولید چین در سال ۲۰۱۷ به میزان ۴.۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است که نسبت به سال قبل آن (۲۰۱۶) نیز دو درصد کاهش داشته و پیش بینی EIA در سال ۲۰۱۸ این بود که در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نیز این کاهش تولید داخلی ادامه خواهد یافت.

در مقابل کاهش تولیدات داخلی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا تخمین زده است که چین بزرگترین کشور دنیا در مصرف نفت و فرآورده های مایع در سال ۲۰۱۷ در نهمین سال متوالی بوده و با افزایش ۰.۴ میلیون بشکه در روز (۳ درصد) مصرف این کشور به ۱۳.۲ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. تلاشهای چین در افزایش ذخایر نفت استراتژیک باعث شد واردات نفت خام آنها از مصرف خانگی شان پیشی بگیرد.

بعلاوه چین با کاهش محدودیت های واردات و صادرات، بخش پالایش خود را اصلاح کرده است. از اواسط سال ۲۰۱۵، چین به پالایشگاه های مستقل در شمال شرقی این کشور، مجوز واردات نفت خام داده است.

همچنین واردات نفت خام چین به دلیل افزایش تولیدات پالایشگاهی و گسترش ظرفیت پالایشگاه ها افزایش یافته است. ظرفیت پالایشگاهی چین با اضافه شدن دو پالایشگاه جدید در نیمه دوم سال ۲۰۱۷، افزایش نیم میلیون بشکه ای در سال ۲۰۱۷ داشته و به ۱۱.۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. پالایشگاه Anning در استان یانان، در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷، با ظرفیت ۲۶۰هزار بشکه در روز فعالیت خود را آغاز کرد. پالایشگاه Huizhou، وابسته به پالایشگاه ملی نفت چین(CNOOC)، ظرفیت تولید روزانه خود را ۲۰۰ هزار بشکه و واردات خود را از منابع مختلف در سه ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۱۷ افزایش داد.

تداوم توسعه زیرساخت ها، احتمالا منجر به افزایش بیشتر واردات نفت خام چین خواهد شد. در ژانویه سال ۲۰۱۸، چین و روسیه شروع به گسترش خط لوله شرق سیبری- اقیانوس آرام (ESPO) کردند که این اتفاق ظرفیت تحویل را تقریبا ۰.۶ میلیون بشکه در روز افزایش داد. براساس گزارش های مطبوعاتی عرصه تجارت، تا پایان سال ۲۰۱۹، پالایشگاه های جدید با ظرفیت ۱.۴ میلیون بشکه در روز در چین توسعه خواهد یافت. با توجه به کاهش چشمگیر تولید نفت خام داخلی در چین، واردات این کشور احتمالا طی دو سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.