پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

پیشنهاد برقراری ارتباط با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی در صنعت نفت

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، رضا خیامیان رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش اظهار داشت: در شرایط فعلی، شرکت‌های بزرگ نفتی که سهامداران‌شان شرکت‌های آمریکایی هستند، مثل شل، توتال و BP، در ایران حاضر نمی‌شوند. حتی دایلم که یک شرکت کره‌ای است، زمانی که با تحریم‌های آمریکا مواجه شد، ایران را ترک کرد، بنابراین ما نباید به شرکت‌های بزرگ نفتی متکی شویم.

وی افزود: بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم و پیشنهاد آن را هم به ریاست جمهوری داده‌ایم، این است که شرکت‌هایی کوچک و متوسط ایرانی را با شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی برای تشکیل شرکت‌های مشترک و پیشبرد پروژه‌های نفت و گاز Joint کنیم.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: یک پروژه بزرگ را می‌توان به تعداد زیادی از پروژه‌های کوچک تقسیم کرد؛ سپس می‌توان هر کدام از پروژه‌ها را در اختیار یک شرکت گذاشت که با شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی Joint شوند.

وی ادامه داد: البته اگر تکنولوژی انجام پروژه‌ها در ایران موجود است، شرکت‌های ایرانی می‌توانند به تنهایی انجام دهند، اما اگر نیاز به ورود تکنولوژی بود، می‌توانند با شرکت‌های اروپایی Joint شوند.

خیامیان با تاکید بر لزوم راه‌اندازی کانال مالی بین ایران و اروپا، گفت: همه این اهداف به شرطی محقق می‌شود که مسائل مالی بین ایران و اروپا حل شود؛ پیش از این با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا هم صحبت کردیم، اگر این کانال راه‌اندازی شود، شرکت‌های کوچک و متوسط اروپا که ارتباطی با آمریکا ندارند و آمادگی خود را برای حضور در بازار نفت و گاز ایران اعلام کرده‌اند، می توانند وارد پروژه های نفتی ایران شوند.

وی افزود: ما درصدد بودیم در سمیناری از شرکت‌های متوسط و کوچک دعوت کنیم که ۱۱۰ شرکت هم برای حضور در این سمینار اعلام آمادگی کردند و منتظریم کانال مالی بین ایران و اروپا به نتیجه برسد که در این صورت می‌توانیم تعداد زیادی از شرکت‌های اروپایی را به ایران دعوت کنیم.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت جزیره کیش را یکی از نقاط مناسب برای تبدیل شدن به هاب انتقال فناویر صنعت نفت دانست و گفت: درصورتی که مسوولان منطقه آزاد کیش کمک و همکاری کنند، این کار به راحتی انجام می‌شود و فضایی ایجاد می‌شود که شرکت‌های ایرانی و اروپایی همکاری مشترک خود را از این جزیره شروع کنند.

وی ادامه داد: همه این اتفاقات زمانی رخ می‌دهد که مسائل مالی برطرف شود و وزارت نفت هم به این همکاری و تقسیم کردن پروژه‌های بزرگ به کوچک تمایل داشته باشد.

خیامیان با انتقاد از اینکه نظر برخی مدیران صنعت نفت بر این است که پروژه ها تبدیل به بخش های کوچک تر برای واگذاری نشوند، گفت: بعضی‌ها به این‌که پروژه‌ها کوچک شوند، اعتقادی ندارند که باید از آنها پرسید راه حل جایگزینشان چیست.

وی به لزوم ایجاد ثبات اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: زمانی که در فضای آشفته که نوسانات ارزی در آن زیاد است، به سر می‌بریم کمتر کسی حاضر به سرمایه‌گذاری و مشارکت در پروژه‌های کشور است.

رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت استفاده از ظرفیت مالی ایرانیان خارج از کشور را برای تزریق در پروژه های نفتی ایده ای مناسب دانست و گفت: بسیاری از ایرانی‌ها در آمریکا هستند که سرمایه کلانی دارند و از ترس این‌که حساب‌هایشان بلوکه شود، سرمایه‌های خود را به ایران نمی‌آورند؛ اگر صنعت نفت ایران تضامین کافی را بدهد، تمایل زیادی برای حضور در ایران دارند.

وی افزود: باید مذاکره کنیم و ایرانیان خارج از کشور را جذب کنیم. صنعت نفت جاذبه‌های زیادی دارد و ایرانیان مقیم خارج از کشور به راحتی در این صنعت وارد می‌شوند.

خیامیان با بیان اینکه حتی ایرانیان داخل کشور که امکانات مالی بالایی دارند را می‌توان جذب کرد که پروژه‌ها به سرانجام برسد، گفت: شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی، دانش و تکنولوژی لازم را دارند؛ برای دستیابی به تکنولوژی‌های ضروری و خاص هم راه وجود دارد، می‌توانیم از افراد بازنشسته همان شرکت‌ها بهره بگیریم.

وی ادامه داد: مدیران ایرانی پروژه‌ها و مسئولان وزارت نفت باید به این باور برسند که این همکاری بین شرکت های ایرانی و شرکت های کوچک و متوسط اروپایی امکان‌پذیر است.

خیامیان تصریح کرد: همچنین تبدیل پروژه های بزرگ به پروژه های کوچک تر روندی مطلوب خواهد بود که در برخی پروژه‌های IPC مناطق نفت‌خیز جنوب، این کار انجام شده و یک پروژه دو میلیارد دلاری به پروژه‌های کوچک ۲۰۰ میلیون یورویی تقسیم شده است و این امکان وجود دارد که به اعداد کوچک‌تر هم تقسیم شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.