پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

پرونده فاز ۱۹ پارس جنوبی امسال بسته می‎شود

0

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی از تولید ١٧ میلیون متر مکعب گاز شیرین از دو ردیف١ و ۴ پالایشگاه این فاز خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شرکت ملی نفت به عسلویه، حمیدرضا مسعودی در جریان بازدید خبرنگاران به مناسبت هفته دولت از پالایشگاه فاز ۱۹ پارس جنوبی، با بیان این خبر گفت: هم اکنون پالایشگاه فاز ۱۹ پارس جنوبی با پیشرفت ۹۵.۱ درصدی در مدار تولید قرار دارد و باقی واحدهای پالایشگاهی نیز تا اول زمستان وارد مدار می شود.
وی افزود: این نخستین طرح از میان طرح های ٣۵ ماهه است که گاز ترش را وارد پالایشگاه و شیرین سازی کرده است.
مسعودی از تولید ٢ میلیون بشکه میعانات گازی از این پالایشگاه خبر داد و گفت: هم اکنون از این میزان، یک میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه صادر و ۵٠٠ هزار بشکه باقیمانده در آستانه صادرات قرار دارد.
وی همچنین به بهره برداری کامل از واحدهای یوتیلیتی (سرویس های جانبی) که وظیفه تامین برق، آب، نیتروژن و هوا و … را برای واحدهای فرآیندی به عهده دارند اشاره کرد و یادآور شد: عملیات حفاری ١۵ حلقه چاه این فاز در اوایل سال ٩۴ به اتمام رسیده است.
مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی همچنین از نصب سکوی ۱۹B تا اوایل زمستان یاد کرد و گفت: با راه اندازی این سکو و بهره برداری از آن پرونده فاز ۱۹ پارس جنوبی تا پایان امسال بسته می شود.
وی همچنین به انجام ۱۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ساعت کار در این فاز اشاره کرد و گفت: در پیک فعالیت در این فاز ۱۱ هزار نفر مشغول به فعالیت بودند و هم اکنون ۴ هزار نفر نیرو در این فاز فعالیت می کنند.
به گزارش NIOC، هدف از طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی، ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و تولید سالانه ۱.۱ میلیون تن گاز مایع به منظور صادرات و یک میلیون تن گاز اتان برای تامین خوراک صنایع پتروشیمی است. تاسیسات دریایی این فاز مشترک گازی از ۲۱ حلقه چاه، چهار سکوی اصلی و اقماری، دو خط لوله ۳۲ اینچی انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی در مجموع به طول ۲۶۰ کیلومتر و دو رشته خط ۱۸ اینچی پوشش دار انتقال گاز از سکوهای اقماری به ورودی سکوهای اصلی در مجموع به طول ۱۲ کیلومتر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.