پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

پرونده داوری گازی ایران و ترکیه در شهریور بسته می شود

وزیر انرژی ترکیه مدعی شد با جمع بندی پرونده داوری گازی ایران و ترکیه در ماه سپتامبر (شهریور)، دولت ترکیه قادر خواهد بود تخفیفی واقعی و قابل توجه در قیمت گاز دریافتی از ایران پیش از زمستان دریافت کند.
به گزارش ترند، برات البایراک که در گفت وگویی تلویزیونی پس از اعلام وضعیت فوق العاده در ترکیه سخن می گفت، اعلام کرد که این وزارتخانه به طور مداوم درحال تلاش برای تامین نیازهای انرژی ترکیه است.

در سال ٢٠١٢، ترکیه به بهانه آن چه قیمت بالای گاز ایران می خواند به دادگاه بین المللی داوری شکایت کرد که گفته می شود این دادگاه در فوریه ٢٠١۶ به نفع ترکیه رای صادر کرد و خواستار آن شد که دوطرف بر سر کاهش قیمتی بین ١٣,٣ درصد تا ١۵.٨ درصد به توافق برسند.

ایران همچنین در سال ٢٠١۵ میلادی با صادرات ۵,۶ میلیون تن نفت خام به ترکیه در ردیف سومین کشور بزرگ صادر کننده نفت به این کشور قرار گرفت.

واردات نفت خام ترکیه پارسال به ٢۵ میلیون و ۶۴ هزار و ٧٧۶ تن رسید که ١١ میلیون و ۴٠٩ هزار و ٨١٠ تن آن را از عراق، سه میلیون و ١٠٢ هزار و ۶١٢ تن آن را از فدراسیون روسیه و دو میلیون و ٣٧٩ هزار و ٣٢۵ تن آن را از عربستان وارد کرده است.

ترکیه بیش از ٩٣ درصد نیاز خود به نفت و تقریبا تمامی نیاز خود به گاز طبیعی را از خارج تامین می کند. مهمترین کسری در تراز ارزی ترکیه نیز ناشی از هزینه های هنگفت انرژی این کشور است. ترکیه در سال ٢٠١۴ میلادی نزدیک به ۶٠ میلیارد دلار به تامین انرژی از خارج هزینه کرده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.