پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

سه پایه و عرشه مشعل نخستین سکوی فاز ١٣ نصب شد

سه پایه و عرشه مشعل سکوی ١٣B طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی، پنجشنبه (دوم دی‎ماه) در موقعیت فراساحل این فاز نصب شد.


پیام معتمد، سرپرست طرح توسعه فاز ١٣ شرکت نفت و گاز پارس گفت: سه پایه و عرشه مشعل سکوی ١٣B حدود ۵٢٣ تن وزن دارد و کار ساخت آن اوایل تیرماه امسال در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران(صدرا) شروع و در مدت ۴ ماه تکمیل شده است.

معتمد افزود: این سازه فلزی ٢١ آبان ماه در موعد مقرر از اسکله یارد شرکت صدرا بارگیری و پس از مهاربندی روی بارج، به موقعیت دریایی فاز ١٣ منتقل شده است.

به گفته سرپرست طرح توسعه فاز ١٣ برای نصب این سه پایه مشعل، بدون در نظر گرفتن شرایط نامساعد آب و هوایی، ٩ روز زمان صرف شده است.

معتمد با اشاره به ادامه روند فعالیت‌های ساخت سکوها و تجهیزات بخش فراساحل فاز١٣ عنوان کرد: کار ساخت سه پایه دوم این طرح در مراحل پایانی قرار گرفته و تا پیش از پایان بهمن ماه امسال آماده نصب در موقعیت دریایی ١٣D می شود.

سرپرست طرح توسعه فاز ١٣ پیش از این گفته بود: با توجه به تامین منابع مالی مناسب از سوی شرکت ملی نفت ایران و نظارت دقیق شرکت نفت و گاز پارس، ساخت سکوها و تجهیزات جانبی آنها در یارد صدرا سرعت مناسبی داشته است و این چرخه به تدریج با ورود کالاهای بیشتر در ماه‎های آینده شاهد پیشرفت بهتری خواهد بود.

معتمد با اشاره به این‌که عرشه‌های B و D فاز ١٣، اردیبهشت ماه سال ٩۶ آماده بارگیری و نصب در موقعیت مخزن خواهد شد، گفته بود: با توجه به پایان عملیات حفاری تا پیش از عملیات نصب، مراحل پیش راه‌اندازی و راه اندازی، حداکثر ظرف مدت پنج ماه به پایان رسیده و این سکوها آماده ارسال گاز به پالایشگاه خشکی فاز١٣ واقع در سایت اختر خواهند بود.

طرح توسعه فاز ١٣ به منظور برداشت روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان پارس جنوبی طراحی شده و با پایان آن روزانه ۵٠ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ٧۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴٠٠ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون تن پروپان و بوتان، تولید خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.