پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

پاور پمپ WEICO در خدمت افزایش تولید میادین نفتی و گازی ایران

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نفت ما: صنعت نفت ایران با توجه به میانگین ضریب برداشت ۲۰ درصدی، نیازمند جذب فناوری و سرمایه گذاری خارجی است. بی شک تهدیدات بالقوه و بالفعلی فراروی توسعه صنعت نفت کشور وجود دارد. استهلاک چاهها و نیاز به تکنولوژی افزایش برداشت،گسترش صنعت شیل، تعهدات تغییرات اقلیمی و تحریمهای آمریکا همگی در این زمینه موثرند.

نفت تولید شده ایران در طی دو دهه اخیر (۳۳ میلیارد بشکه) ۳۸ درصد کمتر از میزان تخمین زده (۵۳ میلیارد بشکه) توسط سازمان زمین شناسی آمریکا و اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا است. استمرار این روند، حفظ میزان صادرات کنونی نفت ایران را بدون استفاده از فناوریهای نوین و تسهیل در بوروکراسی، تهدید کرده و افزایش میزان تولید را دشوارتر و زمانبرتر خواهد کرد. ظرفیت تولید نفت ایران در دهه های آتی، با شیب ملایمی افزایش یافته و تا قبل از سال ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ به ترتیب به ۴ و ۴.۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. در سناریوی قیمت بالای نفت، ایران در چند سال آینده می تواند دوباره به سطح درآمد سالهای قبل از تحریم نفت (۲۰۱۲) دست یابد، در حالیکه در سناریوی قیمت پایین، ممکن است ایران هرگز نتواند حتی تا سال ۲۰۴۰ هم به چنین سطحی از درآمد برسد.

با توجه به کاهش منابع موجود و در دسترس صنعت “اکتشاف و تولید” نفت وگاز (E&P) به دلیل افزایش عمق عملیاتی، خطرات و مشکلات مربوط به زمین شناسی زیر سطحی با افزایش عمق، حرکت افقی برای رسیدن به حداکثر تولید، پیچیدگی عملیات حفاری و شکل پروفایل دهانه چاه یا تعداد شعبه های خروجی از دهانه اصلی برای رسیدن به حداکثر تماس با مخزن، با چالشهایی روبرو شده است. این مسائل باعث افزایش هزینه ها و محدود شدن فناوریهای تولید و حفاری قابل استفاده و مفید می شوند. این صنعت همچنین با مشکلات و چالشهای مربوط به مواد در نتیجه تغییرات قابل توجه شرایط فیزیکی، شیمیایی و حرارتی مجاری افقی عمیق تر و محدودیتهای قانونی زیست محیطی روبرو است. امروزه شرکتهای بین المللی جدای از روشهای کلاسیک ازدیاد برداشت از نانوفناوری نیز استفاده می کنند.

شرکت WEICO کره جنوبی یکی از پیشتازان تولید پمپهای مکنده برای افزایش تولید است که در کشورهای تولید کننده نفت و گاز جهان دفتر نمایندگی دارد. به نظر می رسد در میان کشورهای عضو اوپک، ایران به این گونه پمپها دسترسی ندارد و تحقق برنامه های وزارت نفت در استفاده از اینگونه پمپها می تواند تحقق یابد.

آقای زنگنه در محورهای برنامه خود در حوزه بالادستی نفت و گاز تا سال ۱۴۰۰ افزایش روزانه ۱ میلیون بشکه‌ای تولید نفت خام و افزایش ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز در روز، را هدف گذاری کرده است. بدینصورت که تولید نفت کشور در سال ۱۴۰۰ به ۴.۳ مییلون بشکه در روز و تولید گاز به ۱.۳ میلیارد متر مکعب در روز خواهد رسید. همچنین استمرار جدی توسعه میادین مشترک نفتی و گازی در دریا و خشکی، بهره برداری از پروژه فازهای۱۱، ۱۳، ۱۴، ۲۲ ،۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی و میادین دریای خزر نیز ظرف چهار سال آینده در اولویت دستور کار قرار گرفته است.

مزایای پاور پمپ ویکو در صنعت نفت ایران

افزایش ۳۰ درصدی تولید نفت و گاز از میادین: باید گفت که پاور پمپ Power Pump به افزایش تولید نفت خام بین ۳۰ درصد بدون هرگونه برق و هزینه اضافی کمک می کند. به کار انداختن سیلندردها در درون لوله اصلی beam و پاور پمپ می تواند به صوت کامل با اتصال ساده میل پیستون اش به ساقه تلمبه sucker rod تلمبه اصلی شاهین beam pump هماهنگ شود. در نتیجه، هیچگونه انرژی برای عملیات پاور پمپ نیاز نیست.

صرفه جویی در انرژی و هزینه:

پاور پمپ نه تنها می تواند مشتریان را به صرفه جویی در هزینه های بالادستی برای تولید نفت خام توانمند سازد، بلکه همچنین تاثیرات زیست محیطی بر حفاری را بواسطه کاهش تعداد چاهها، به حداقل می رساند.

اتصال و جداسازی آسان:

اصل حرکت پمپ خیلی آسان است. زمان نصب فقط یک ساعت و نیم طول می کشد. این پمپ دو شیر کنترل در ته خود دارد. زمانی که پیستون در پمپ به بالا می رود، شیر در لوله ورودی intake tube ، شیر ورودی intake valve را باز می کند، در حالیکه شیر تخلیه discharge valve در لوله تخلیه discharge tube بسته می شود. در نتیجه، لوله های تلمبه فشاری pump barrel با مایعات و گاز از لوله اصلی تلمبه اصلی شاهین پر می شود .

زمانی که پیستون شروع به حرکت به سمت پایین می کند، شیر تخلیه باز می شود و شیر ورودی بسته می شود. در این وضعیت باید گفت که مایعات و گاز بیشتری به واحد ذخیره سازی با تکرار حرکت پیستونی (رفت و برگشتی) پیستون در درون پاور پمپ تخلیه می شود.

از آنجا که میانگین عمر خدماتی یک ساقه تلمبه بین ۱۰ تا ۱۵ سال است اما وقتی یک ساقه تلمبه بیش از ۵ سال استفاده شود تولید در حدود ۲ تا ۳ تن کاهش می یابد. در نتیجه با نصب آسان پاورپمپ در کنار یک کیسینگ ساقه تلمبه ، می توان تا ۳۰ درصد افزایش برداشت از مخزن را با همان هزینه های عملیاتی داشت. مدیریت ۲۴ ساعته با همراه نصب دوربین مدار بسته و ارائه گزارش ماهانه و سالانه برای تولید میانگین افزوده از دیگر خدمات این پمپ می باشد.

شرکت کره ای ویکوWEICO ، با این تکنولوژی نه تنها به دنبال تولید بیشتر نفت خام و گاز بدون صرف هرگونه انرژی بیشتر است بلکه همچنین به دنبال حفاظت و پایداری محیط زیست بواسطه کاهش چاههای نفتی حفاری جدید است. استفاده از پاور پمپ شرکت ویکو می تواند به افزایش تولید مخازن نفتی و گازی کشور با توجه به برنامه توسعه کشور کمک کند و دفتر تهران این شرکت آماده است تا خدمات مورد نیاز را به صنعت نفت ایران ارائه کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.