پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

پارس جنوبی میزبان سکوهای ۲۰ هزار تنی

معاون مهندسی و توسعه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه به طور طبیعی در هر میدان گازی بعد از یک دوره تولید گاز طبیعی و میعانات گازی افت می‌کند و این کاهش به استعداد و حجم ذخیره مخزن، میزان و نحوه برداشت بستگی دارد، گفت: اکنون در میدان مشترک پارس جنوبی با افت فشار در زمینه استحصال میعانات گازی مواجه شده‌ایم و در آینده این اثر در تولید گاز هم محسوس خواهد شد. لذا باید به فکر تقویت فشار برداشت گاز از این میدان با استفاده از سکوهای ۱۵ تا ۲۰ هزار تنی باشیم.

غلامرضا منوچهری در گفتگو با “مارین تایمز” ادامه داد: فاز ۱۱ تنها فاز توسعه نیافته میدان گازی پارس جنوبی است که راهکار تقویت فشار برداشت گاز و میعانات گازی در قرارداد این فاز دیده شده است. همچنین قرار است کمپرسورهای تقویت فشار برای نخستین بار در حدفاصل سکو و پالایشگاه این فاز قرار گیرد تا افت فشار مخزن تولید را مختل نکند.

وی با اشاره به اینکه در این طرح فشار روی مخزن کم و حجم تولید افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: این سکوها بسیار پرهزینه و سنگین خواهند بود، چراکه باید تولید برق و تفکیک گاز از میعانات گازی روی همین سکو انجام شود و به مراتب هزینه احداث و راه‎اندازی سکوی تقویت فشار از سکو اصلی بیشتر نیز خواهد بود.

به گفته منوچهری برای هر دو فاز استاندارد میدان گازی پارس جنوبی نیاز به سکویی با وزن ۱۵ تا ۲۰ هزار تن است. این در حالی است که تاکنون سنگین ترین سکوی میدان پارس جنوبی سه هزار تن بوده است.

معاون مهندسی و توسعه مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران این سکوها را فرصت کار مناسبی برای سازندگان داخلی برشمرد و گفت: ما در مذاکرات با شرکت‎های خارجی عنوان کرده ایم که این بخش از طرح توسعه میدان باید با نظارت آنها و ساخت  توسط شرکت‎های توانمند ایرانی انجام شود.

منوچهری تصریح کرد: توان ساخت و نصب این سکو در ایران وجود ندارد اما باید زیرساخت‎ها را تقویت کنیم تا بخش خصوصی بتواند در این زمینه با سرمایه گذار خارجی همکاری کند.

وی با بیان اینکه مدل جدید قراردادهای نفتی جزئی از مدل‌های مطرح برای توسعه میادین نفتی و گازی است اظهار کرد: ممکن است برای احداث سکوهای تقویت فشار از تمام مدل‌های قراردادی موجود در صنعت نفت از جمله EPCF (طراحی و مهندسی، تامین، ساخت و تامین مالی) استفاده کنیم و الزامی برای استفاده از مدل جدید قراردادهای نفتی وجود ندارد.

معاون مهندسی و توسعه مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه میدان پارس جنوبی میدانی مشترک میان ایران و قطر است و قطعا برداشت قطر نیز در کاهش فشار مخزن موثر بوده است، گفت: به هر حال این اتفاق در یک روزه زمانی رخ می‎داد و ما باید برای کاهش اثر آن هرچه زودتر جذب سرمایه خارجی را آغار کنیم تا از این بابت متضرر نشویم.

وی ادامه داد: قطر فعالیت‌های مطالعاتی خود را در این زمینه آغاز کرده است و ما نباید در این بخش عقب بمانیم.

به گفته منوچهری تمام فازهای ۲۴ گانه پارس جنوبی در سال‎های آتی مجهز به سکو و تجهیزات تقویت فشار خواهند شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.