پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

وزیر امور خارجه نیوزیلند، امروز در تهران

0

وزیر امور خارجه نیوزیلند امروز برای مذاکره با مقامهای بلندپایه ایران و امضای موافقتنامه همکاری اقتصادی وارد تهران می شود.

سفیر ایران در نیوزلند گفت: در سفر ٢ روزه مک کالی به تهران سعی می شود برنامه ای برای آینده توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور طراحی شود.
وی همچنین اعلام کرد یک هیئت بزرگ اقتصادی از بخش خصوصی نیوزیلند طی چند ماه آینده برای گسترش مناسبات و رایزنی به منظور همکاریهای دو جانبه به ایران سفر می کند.
به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از ایرنا، جلال الدین نمینی میانجی، سفیر ایران در نیوزیلند دیروز با بیان این مطلب، گفت: موری مک کالی، وزیر امور خارجه نیوزیلند در سفر ٢ روزه خود به تهران با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی و برخی مقامهای ایرانی برای گسترش همکاریهای دو جانبه بویژه مناسبات اقتصادی رایزنی می کند.
وی اعلام کرد: در این سفر توافقنامه همکاریهای کشاورزی دو کشور میان موری مک کالی و حجتی امضا می شود.

گفتگو برای از سرگیری نشست کمیسیونهای همکاریهای سیاسی – اقتصادی دو کشور از دیگر موضوعهایی است که در این سفر مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
سفیر ایران در نیوزیلند با اشاره به ای نکه آخرین دوره این نشست پنج سال پیش برگزار شد، گفت: نشست کمیسیونهای همکاریهای سیاسی – اقتصادی دو کشور به ریاست معاونان وزارت امور خارجه دو طرف برگزار و مناسبات ایران و نیوزیلند به صورت جامع مورد بررسی قرار می گرفت.

رادیو نیوزیلند نیز روز جمعه اعلام کرد که مک کولی در تهران با مقامهای ایرانی درباره مسائل امنیتی منطقه خاورمیانه و روابط بازرگانی و اقتصادی میان دو کشور رایزنی خواهد کرد.
در همین حال نمینی میانجی، بلندپایه ترین دیپلمات ایران در نیوزیلند سه سفر وزیران امور خارجه دو کشور به تهران و ولینگتون را نشانگر فعال بودن روابط دو کشور دانست.

وزیر امور خارجه ایران اواخر اسفند ماه پارسال در ولینگتون با مقامهای این کشور برای توسعه مناسبات رایزنی کرد و مک کالی تیر ماه پارسال به تهران سفر و با مقامهای ایرانی گفتگو کرد.
سفر روز شنبه وزیر امور خارجه نیوزیلند به تهران دومین سفر وی به ایران طی حدود ١١ ماه گذشته است.

نمینی میانجی احتمال داد یکی از وزیران اقتصادی نیوزیلند در راس این هیئت بزرگ اقتصادی عازم تهران شود.
نیوزیلند به طور رسمی تحریمهای خود علیه ایران را از بهمن ماه سال گذشته لغو کرد و مسیر تجارت دو کشور هموار شد.

ایران پنجمین بازار بزرگ صادرات نیوزیلند در سال ١٩٨٠ میلادی بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.