پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

وزرای نفت ونزوئلا و عربستان دیدار کردند

0

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان، گفت که وی مذاکرات «موفقی» با همتای ونزوئلایی خود درباره راه های همکاری ها به منظور تثبیت بازار نفت داشته است. اما وی نگفت که تولید کنندگان برای تقویت قیمت ها باید چه گام هایی را بردارند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه عربستان، وزرای نفت دو کشور روز یکشنبه در ریاض درباره گفت و گوهای اخیر الوجیو دل پینو، وزیر نفت ونزوئلا با دیگر تولید کنندگان و نتایج این نشست ها با هدف همکاری بین عرضه کنندگان برای برگرداندن ثبات به بازار است، تبادل نظر کردند. ونزوئلا و عربستان، هر دو از اعضای اوپک هستند که حدود ۴۰ درصد نفت جهان را تامین می کند.

نعیمی پس از این دیدار گفت: «من خیلی خوشحالم که با همکارم الوجیو دل پینو وزیر نفت ونزوئلا دیدار و مشورت می کنم… این یک نشست موفق در یک فضای مثبت بود.» وی توضیح بیشتری در این باره نداد.

دل پینو پس از سفر به کشورهای روسیه، ایران، قطر و عمان که به منظور جلب حمایت از تلاش های ونزوئلا برای تقویت قیمت نفت صورت گرفت با النعیمی دیدار می کرد.

عربستان بزرگترین تولید کننده عضو اوپک است و عامل اصلی تغییر استراتژی سال ۲۰۱۴ این سازمان مبنی بر دفاع از سهم بازار به جای دفاع از قیمت ها بوده است.قیمت نفت برنت در سال گذشته ۳۵ درصد کاهش داشت و امسال نیز ۸.۶ درصد افت داشته است. قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه ۴۰ سنت کاهش یافت و به ۳۴ دلار و ۶ سنت رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.