پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

هند پرداخت پول نفت ایران را به روپیه آغاز کرد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، هند پرداخت پول نفت ایران را به روپیه آغاز کرده است. این اولین پرداخت از زمان اعمال تحریم‌های آمریکا علیه تهران در ماه نوامبر است.

واشنگتن یک معافیت ۶ماهه به هشت کشور از جمله هند داد تا به واردات نفت از ایران ادامه دهند.

هند، سومین واردکننده بزرگ نفت دنیا قصد دارد به خرید نفت از ایران ادامه دهد، در حالی که ایران هم از روپیه برای پرداخت پول واردات از هند استفاده خواهد کرد.

چاران سینگ، مدیر اجرایی بانک دولتی UCO گفت: «امروز ما مقدار زیادی نفت از برخی شرکت‌های نفتی دریافت کردیم». او نام پالایشگاه‌ها و مقدار نفت دریافت‌شده را افشا نکرد.

دهلی‌نو اخیراً طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد پول پرداختی به شرکت ملی نفت ایران را برای واردات نفت، از مالیات معاف کرده است، به این ترتیب پالایشگاه‌ها می‌توانند حدود ۱.۵ میلیارد دلار از این پرداخت‌ها سود ببرند.

یک منبع صنعتی گفت که شرکت ملی نفت هند و شرکت پالایشگاهی مانگالور پول واردات نفت از ایران را پرداخت کرده‌اند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در روز سه‌شنبه گفت ایران در حال ایجاد یک مکانیزم پرداخت است که شامل معامله پایاپای با شرکای تجاری‌اش مثل هند، چین و روسیه می‌شود، دلیل آن هم تأخیر در ساخت مکانیزم خاص پرداخت اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت با تهران است.

در دور قبلی تحریم‌های آمریکا، هند ۴۵ درصد پول نفت ایران را به روپیه و بقیه را به یورو پرداخت کرد ولی این بار طی قراردادی قرار است تمام پرداخت‌ها به روپیه باشد چون دهلی‌نو می‌خواهد تعادل تجاری خود با تهران را بهبود بخشد.

کل واردات هند از ایران حدود ۱۱ میلیارد دلار از اوایل نوامبر بود که ۹۰ درصد آن را نفت تشکیل می‌داد.

سینگ گفت: «پالایشگاه‌های هند قبلاً پرداخت‌هایی به ۱۵ بانک داشته‌اند ولی حالا به حسابهای تنها ۹ بانک ایرانی واریز دارند چون یکی از آنها بسته شده و آمریکا بر پنج تای دیگر تحریم‌های ثانویه وضع کرده است».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.