پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

همایش «صنعت نفت دانش بنیان؛ تبلور اقتصاد مقاومتی»

0

همایش «صنعت نفت دانش بنیان؛ تبلور اجرای اقتصاد مقاومتی» دقایقی پیش با حضور مقامهای عالی رتبه کشور و مدیران ارشد صنعت نفت، در سالن همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، همایش «صنعت نفت دانش بنیان؛ تبلور اجرای اقتصاد مقاومتی» صبح امروز (شنبه؛ ٢٨ فروردین ماه) و از دقایقی پیش با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیران نفت و علوم، تحقیقات و فناوری، جمعی از نمایندگان مجلس، روسای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور و مدیران ارشد صنعت نفت آغاز به کار کرد.
بر اساس این گزارش، این همایش در مسیر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و با هدف بررسی چالش ها و فرصت های پیش روی شکل گیری صنعت نفتی دانش بنیان، در ابتدای سالی که به فرموده رهبر معظم انقلاب به نام سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شده است، در حال برگزاری است.
وزارت نفت به عنوان نخستین وزارتخانه ای که برنامه های خود را برای نیل به سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری آماده کرد، اکنون نیز بر آن است با برگزاری همایش «صنعت نفت دانش بنیان؛ تبلور اجرای اقتصاد مقاومتی» به معرفی اقدام های اجرا شده و برنامه های آتی خود در این زمینه بپردازد و در این مسیر، از نظریات و پیشنهادهای صاحب نظران در حوزه های دولت و مجلس و همچنین نظریات نخبگان جامعه دانشگاهی کشور بهره مند شود.
در این همایش سه کارگاه جامع در حوزه سامانه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت برگزار می شود و هفت پنل تخصصی نیز برگزار خواهد شد که پنل نخست به بررسی نقش دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در حوزه بالادست صنعت نفت (اکتشاف و تولید) اختصاص دارد و در پنل دوم، نقش دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در حوزه پایین دست این صنعت (صنایع پالایش؛ پتروشیمی و گاز) بررسی می شود.
نقش شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) و شرکت های پیمانکار عمومی (GC) در انتقال و توسعه فناوری برای تحقق صنعت نفت دانش بنیان در پنل سوم و نقش شرکت های مذکور در ارتقای توان داخل (Local Content) با سیاست بازار در مقابل توسعه فناوری در پنل چهارم همایش مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
نقش پروژه ساخت ١٠ گروه کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در انتقال و توسعه فناوری با مزیت تجاری- رقابتی و با رویکرد افزایش توان زنجیره ارزش صادرات خدمات فنی- مهندسی در پنل پنجم و موضوع بهینه سازی مصرف انرژی از طریق اصلاح فرایندها و انتقال و توسعه فناوری های بهینه سازی در پنل ششم بررسی می شوند. همچنین نقش نهاد تنظیم کننده مقررات (رگولاتوری) برای انتقال و توسعه فناوری و ارتقای توان داخل برای تحقق اهداف صنعت نفت دانش بنیان در دستور کار پنل های ششم و هفتم همایش قرار می گیرد.
همایش «صنعت نفت دانش بنیان؛ تبلور اجرای اقتصاد مقاومتی» که از صبح امروز (٢٨ فروردین ماه) در سالن همای شهای بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت آغاز بکار کرده است، ساعت ١٩ امشب به کار خود پایان می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.