پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

نیجریه؛ بزرگترین نگرانی نفتی دنیا

0

توجه خود را برای لحظه‌ای از خاورمیانه دور کنید. در حالی که سیاست‌گذاران روی طرح بازار نفت عربستان متمرکز شده‌اند، اتفاقات اصلی در بازار نفت، سه‌هزار مایل آن‌طرف‌تر در جلگه رود نیجر در حال رخ دادن است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، نیجریه که تاکنون بزرگترین تولیدکننده نفت آفریقا بوده، به یک هرج‌ومرج داخلی سقوط کرده است. موجی از حملات و حوادث به زیرساخت‌های این کشور لطمه زده و تولید نفت نیجریه را به پایین‌ترین سطح ۲۰ سال اخیر رسانده است.

مشکلات تولید نیجریه

قیمت نفت در حال بازگشت از بالاترین سطح شش ماه اخیر خود است. بخشی از این موضوع با برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی درباره افزایش تقاضا در این هفته توضیح داده می‌شود. اما با درنظر گرفتن تمامی موارد، تردید در خصوص پایدار ماندن عرضه مازاد نفت وجود دارد.

با توجه به اینکه راه‌حلی برای مشکلات ایجاد شده در این جلگه پیدا نشده است، تولید در خشکی و دریا آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد. اگر آخرین گروه مبارزان آزادی به دنبال عملکرد بهتری از پیشینیان خود باشند، آنگاه تجهیزات آب‌های عمیق نیز با خطر مواجه خواهد شد.
نیروهای انتقامجوی جلگه نیجر باعث تعطیلی ترمینال فورکادو شل و کاهش ۲۵۰ هزار بشکه در روز از صادرات این کشور شده است. این تعطیلی فقط مختص شل نبوده و واحدهای تولید شورون نیز با نشتی ۱۶۰ هزار بشکه‌ای در روز مواجه شده است. در ماه آوریل، شرکت انی، وضعیت فورس ماژور در صادرات اعلام کرد.

حل مشکل نیجریه در بلندمدت نیز سخت به نظر می‌رسد. دور قبلی نارضایتی که در سال ۲۰۰۹ به اوج خود رسید تنها زمانی به پایان رسید که رئیس‌جمهور یارآدوا پیشنهاد عفو عمومی، برنامه‌های تمرینی و پرداخت نقدی ماهانه به نزدیک به ۳۰ هزار نظامی داد که چیزی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای دولت نیجریه خرج در بر داشت.

در تازه‌ترین گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی ابراز داشت نیاز جهان به نفت خام اوپک در سه‌ماهه جاری ۳۱.۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود و این در حالی است که سهم نیجریه در تولید روزانه ۳۲.۷۶ میلیون بشکه‌ای گروه در ماه آوریل ۱.۶۲ میلیون بشکه بوده است.

گروه تحقیقات نفتی پتروماتریکس معتقد است تولید نیجریه در حال حاضر ممکن است اندکی بالاتر از یک میلیون بشکه در روز باشد. اختلالات بیشتر در تولید نفت نیجریه ممکن است تراز نفت جهانی را از عرضه مازاد به سمت کسری عرضه جابجا کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.