پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

نمی‎توان روی کاهش تولید نفت غیر اوپکی‎ها حساب کرد

افزون بر چالش‎های اوپک برای همراه کردن اعضای خود در توافق کاهش تولید، امید چندانی به همراهی تولیدکنندگان نفت غیر عضو این سازمان با این توافق وجود ندارد.
به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، تلاش اوپک برای بازگرداندن توازن به عرضه و تقاضای نفت در جهان سبب شده است برخی از چالش‎های اقتصاد جهانی خود را نشان دهند.

اوپک در نشست این هفته خود، با دو گزینه چالش‎برنگیز رو‎به‎رو است؛ از یک سو کاهش عرضه این سازمان راه را برای افزایش تولید دیگران، به ویژه تولیدکنندگان نفت آمریکا، هموار می‎کند تا سهم این سازمان را از بازارهای جهانی از آن خود کنند و از سوی دیگر، شکست در دستیابی به توافق می‎تواند قیمت‎ها را پایین بیاورد و فشار به اعضای بحران‎زده اوپک را تشدید کند.

هر کدام از دو نتیجه یاد شده، می‎تواند مسیر آینده اقتصاد و بازارهای جهانی را که همچنان به شدت به نوسان قیمت نفت حساس هستند، مشخص کند.

افزون بر مذاکره درباره کاهش تولید میان ١۴ عضو اوپک، گفت‎و‎گو درباره این مسئله با تولیدکنندگان غیر عضو این سازمان، از جمله روسیه، برزیل و قزاقستان، ادامه داد. با این همه، بعید است که این کشورها این بار کوتاه بیایند زیرا وضع کنونی بازار نفت که نتیجه تصمیم‎های گذشته اوپک است، با گذشته تفاوت دارد.

آمریتا سن، کارشناس مؤسسه انرژی اسپکتس، گفت: در نهایت، همه به منافع خود نگاه می‎کنند و هیچ کس نمی‎خواهد سهم خود را از بازار از دست بدهد.

طبق برآورد صندوق بین‎المللی پول، تولید ناخالص داخلی در روسیه و قزاقستان در سال ٢٠١۶ میلادی با ٠,٨ درصد و در برزیل با ٣.٣ درصد کاهش رو‎به‎رو می‎شود.

یکی از انگیزه‎های اوپک برای خودداری از کاهش تولید در دو سال پیش، وادار کردن آمریکا به کاهش تولید نفت بود. با وجود افت تولید، کاهش سرمایه‎گذاری، افزایش ورشکستگی و کاهش اشتغال در صنعت نفت آمریکا در دو سال گذشته، در ماه‎های اخیر وضع این گروه از تولیدکنندگان نفت به ثبات رسیده است.

به گفته برخی منابع، اوپک قصد دارد تولید روزانه خود را یک میلیون بشکه کاهش دهد و از روسیه خواسته است که ٣٠٠ هزار بشکه از تولید روزانه خود بکاهد.

اگرچه روسیه از آمادگی خود برای تثبیت تولید نفت در سطح ١١ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز خبر داده، اما ولادمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور، از اعلام آمادگی برای کاهش تولید، خودداری کرده است. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، اعلام کرده تثبیت تولید نفت این کشور به معنای کاهش ٢٠٠ هزار تا ٣٠٠ هزار بشکه‎ای تولید این کشور است، زیرا جلوی افزایش تولید برنامه‎ریزی شده این کشور در سال ٢٠١٧ میلادی را می‎گیرد.

با وجود رکوردشکنی تولید نفت روسیه، وابستگی شدید تولید این کشور به درآمدهای نفت و گاز سبب شده است دولت آن توان انعطاف چندانی نداشته باشد. از سوی دیگر، تحریم‎های آمریکا و اروپا، صنعت نفت روسیه را در فشار گذاشته است.

از سوی دیگر، به گفته کارشناسان، روسیه و عربستان رقابتی شدید برای تصاحب مشتریانی همچون چین، هند و لهستان دارند و برای واگذاری عرصه رقابت، انگیزه‎ای ندارند.

یکی دیگر از امیدواری‎های اوپک این است که دیگر تولیدکنندگان نفت غیر اوپکی غیر از روسیه نیز تولید روزانه نفت خود را ٢٠٠ هزار بشکه کاهش دهند، اما در این جمع، نامزدهای چندانی وجود ندارند. یکی از گزینه‎های مورد اشاره، قزاقستان است اما این کشور اکنون به دنبال افزایش تولید نفت از میدان کاشاگان خود است.

همیشه ممکن است غافلگیری پیش بیاید. برخی از کارشناسان به سال ١٩٩٨ میلادی اشاره می‎کنند که در آن، پس از ماه‎ها گفت‎و‎گوی پنهانی و پر تنش، اوپک توانست نروژ، مکزیک و چند کشور دیگر را برای همراهی با کاهش تولید قانع کند و قیمت نفت را از حدود ١٠ دلار بالا بکشد.

با این همه، روزگار دگرگون شده است. در گذشته تولید نفت مکزیک به طور عمده در اختیار دولت بود، اما اکنون در دست شرکت‎های بین‎المللی است. در سال ١٩٩٨ میلادی، تولید نفت نروژ رو به افزایش داشت، اما اکنون این کشور با کاهش تولید رو‎به‎رو شده و به گفته ترد لین، وزیر انرژی این کشور، بعید است که با اوپک همراهی کند.

وزیر انرژی نروژ اعلام کرد نیروهای بازار همکنون کار خود را آغاز کرده‎اند و افت قیمت سبب شده است تولید نفت در میدان‎های پرهزینه کاهش یابد و ارزان شدن بنزین توانسته است تقاضا را به تدریج بالا ببرد.

وی گفت: بازار به زودی خودش را متوازن می‎کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.