پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

نفت ۱۰۰دلاری در راه است

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، شرکت نفتی ترافیگورا (Trafigura) نفت ۹۰دلاری را تا کریسمس و صددلاری را تا اوایل ۲۰۱۹ پیش‌بینی می‌کند.

شرکت‌های واسطه اصلی احتمال بازگشت نفت‌خام ۱۰۰دلاری را برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ می‌دهند، چون ممکن است نفت ایران به‌علت تحریم‌های ایالات متحده از دست برود.

مؤسس شرکت انرژی مرکوری دانیل جاگی (Daniel Jaeggi) نیز گفت قیمت نفت احتمالاً تا سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ به ۱۰۰ دلار در هر بشکه می‌رسد چون بازار ظرفیت کافی برای جایگزینی بیش از ۲ میلیون بشکه در روز صادرات نفت ایران را ندارد.

جاگی در سخنرانی خود در کنفرانس جهانی نفت (APPEC) در سنگاپور گفت: «بازار ظرفیت لازم برای جبران نبود ۲ میلیون بشکه نفت در روز در فصل پایانی سال ۲۰۱۸ را ندارد. به‌نظر من افزایش قیمت به ۱۰۰ دلار در بشکه قابل پیش‌بینی است».

وقتی ترامپ در ماه مه بازگشت دوباره تحریم‌ها بر صادرات نفت ایران را اعلام کرد، بازار کاهش ۳۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز را تخمین زده بود. هرچند، در حال حاضر این مقدار را ۱.۵ میلیون بشکه در روز می‌دانند چون به‌نظر می‌رسد ایالات متحده در مورد اقداماتش کاملاً مطمئن است.

ترافیگورا گفت: «ذخایر نفتی به‌طور قابل ملاحظه‌ای کمتر از آن چیزی خواهد بود که هنگام اعلام تحریم‌ها انتظار داشتیم بنابراین قیمت نفت بالاتر است».

علاوه بر قطع ذخایر ایران به‌علت تحریم‌های آمریکا جهان با کاهش تولید نفت ونزوئلا به‌خاطر بحران اقتصادی آمریکای لاتین هم روبه‌رو است. رشد ذخایر جدید نفتی، نفت خام ایالات متحده، هم به‌علت مشکلات گلوگاهها و نیروی کار احتمالاً متوقف می‌شود.

شرکت سیتی گروپ (Citigroup) هم احتمال سه‌رقمی شدن قیمت نفت را می‌دهد. تحلیلگر ارشد این مؤسسه گفت: «در حالی که سیتی گروپ قیمت نفت خام برنت را ۸۰ دلار در فصل پایانی سال تخمین زده ولی ثباتی وجود ندارد و کمبود ذخایر استراتژیک، قیمت نفت خام را به بیش از ۹۰ دلار یا حتی ۱۰۰ دلار می‌رساند».

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.