پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

نفت خام وارد کانال ۶۸ دلاری شد

0

قیمت نفت خام به بالاترین میزان در سه سال گذشته رسیده و نفت برنت وارد کانال ۶۸ دلاری شده است. در ماه گذشته میلادی (ماه دسامبر) کشورهای عضو اوپک سطح بالایی از تعهد به توافق نفتی را نشان داده‌اند و میزان پایبندی آن‌ها به این توافق ۱۲۱ درصد بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز: انستیتو نفت آمریکا گزارش داده که در هفته گذشته موجودی انبارهای تجاری نفت خام این کشور ۴.۹۹ میلیون بشکه کاهش یافته است. اگر اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز این کاهش موجودی را تأیید کند، این هفتمین هفته متوالی است که موجودی انبارهای نفت در آمریکا کاهش می‌یابد.

موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا که یکی از دلایل عمده مازاد عرضه در بازار نفت بود، از سال گذشته رو به کاهش گذاشته و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۸ به میانگین پنج‌ساله این انبارها برسد.

کاهش موجودی این انبارها یکی از دلایل افزایش قیمت نفت در روز گذشته و امروز بود.

کشورهای عضو اوپک نیز در آخرین ماه سال ۲۰۱۷ سطح بالایی از پایبندی به توافق نفتی را نشان داده‌اند. بررسی‌های بلومبرگ و اطلاعات رهگیری نفت‌کش‌ها نشان می‌دهد که تولید نفت اعضای اوپک در ماه دسامبر ۳۲ میلیون ۴۷۰ هزار بشکه در روز بوده است که نسبت به ماه پیش از آن تغییری ندارد. اوپکی‌ها در مجموع در ماه گذشته تعهد ۱۲۱ درصدی به توافق نفتی داشته‌اند و بیش از میزان تعهد شده تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.

بلومبرگ گزارش داده که در ماه گذشته میلادی ونزوئلا، لیبی، ایران، عربستان سعودی و کویت تولید نفت خام خود را کاهش داده‌اند. عربستان و ایران هر کدام در ماه گذشته تولید نفت خام خود را ۲۰ هزار بشکه در روز کاهش داده‌اند. میزان کاهش تولد نفت ونزوئلا ۶۰ هزار بشکه در روز و لیبی ۳۰ هزار بشکه در روز بوده است.

نیجریه تولید نفت خود را ۴۰ هزار بشکه در روز و عراق آن را ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است.

قمت نفت خام آمریکا وارد کانال ۶۲ دلاری شده است و نظرسنجی بلومبرگ از مدیران شرکت‌های نفتی در آمریکا نشان می‌دهد که در صورتی که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در محدوده ۶۱ تا ۶۵ دلاری باقی بماند فعالیت‌های حفاری در این کشور تا سطح قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

سال ۲۰۱۷ فعالیت‌های حفاری در آمریکا بیش از ۴۰ درصد افزایش یافت و در صورتی که چنین روندی در سال ۲۰۱۸ نیز روی دهد به احتمال قوی تولید نفت آمریکا از تولید نفت عربستان سعودی پیشی خواهد گرفت.

در حال حاضر نفت خام برنت در ۶۸ دلار و ۲۲ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز ۶۲ دلار و ۱۴ سنت به ازای هر بشکه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.