پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

نصب ۶ سکوی پارس جنوبی تا پایان زمستان امسال

0

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از نصب ۶ سکو در فازهای پارس جنوبی تا پایان زمستان امسال خبر داد و گفت: نصب همزمان این تعداد سکو در یکسال رکورد جدیدی به شمار می آید.
علی اکبر شعبانپور با اشاره به این که براساس تعهدی که وزارت نفت بر عهده این شرکت گذاشته است امسال توسعه فازهای ١٩، ٢٠ و ٢١ و یکی از فازهای ١٧ و ١٨ را در برنامه داریم، افزود: در فاز ١٩ چهار سکوی دریایی، ٢١ حلقه چاه و دو رشته خط ٣٢ اینچ به منظور انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، وی با اشاره به این که امکان انتقال گاز تولیدی سکوی اقماری این فاز به پالایشگاه برای شیرین سازی و تزریق آن به شبکه سراسری و تولید محصولات جانبی آن فراهم شده و در مدار است، تصریح کرد: حفاری سه سکوی فاز ١٩ پارس جنوبی کامل شده است.

به گفته وی، تا چند روز آینده نخستین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فاز ١٩ به شبکه سراسری تزریق می شود. ضمن این که برداشت گاز از این فاز پارسال با اتصال سکوی SPD٢ به سکوی ١٩C صورت گرفت و هم اکنون نیز در حال برداشت گاز از این سکو هستیم.

شعبانپور دیگر فازهای اولویت دار امسال را فازهای ٢٠ و ٢١ عنوان کرد و با بیان این که دو دکل حفاری بروی سکوی آنها در حال نصب است که هر سکو١١ حلقه چاه دارد، تصریح کرد: تا آخر تیرماه نخستین سکوی فاز ٢١ نصب می شود. ضمن این که پالایشگاه و بخش خشکی این فازها در وضع مطلوبی قرار دارند.

وی دلیل تاخیر در راه اندازی فازهای ١٧ و ١٨ در بخش دریایی را مشکلات صدرا عنوان کرد و گفت: هر ۴ واحد شیرین سازی این فازها آماده است منتهی به دلیل مشکلات مالی صدرا ساخت سکوها با تاخیر مواجه شد. همچنین پارسال سکوهای ١٧A و ١٨A در مدار قرار گرفتند.

شعبانپور تعهد امسال این شرکت را امسال راه اندازی پنج فاز پارس جنوبی عنوان کرد و با بیان این که در بخش خشکی در همه فازهای اولویت دار وضع مطلوبی داریم، یادآور شد: امسال نیز تا پایان زمستان ۶ سکو در فازهای اولویت دار پارس جنوبی نصب می شود که رکورد جدیدی است، پیشتر این رکورد مربوط به سال ٩٣ بود که همزمان چهار سکو نصب شده بود.

مدیرعامل نفت و گاز پارس اظهار امیدواری کرد با تامین مالی این پروژه و تعهد پیمانکاران پروژه های اولویت دار پارس جنوبی تا پایان امسال زودتر اجرایی شود.

فازهای اولویت دار امسال پارس جنوبی شامل فازهای ١٧ و ١٨، ١٩ و ٢٠ و ٢١ می شود که باید تا پایان امسال با ظرفیت کامل به بهره برداری برسد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.