پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

نشان افتخار طرح برتر فناورانه دریایی به عملیات مهار سکوی ١٣A تعلق گرفت

سرپرست طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی با اشاره به استفاده از فناوری‎های بالا و پیچیده در مهار چاه ۵ سکوی ١٣A، اعلام کرد: در دومین جشنواره ملی «دریا در مسیر پیشرفت»، عملیات مهار این چاه به عنوان طرح برتر فناورانه دریایی لوح سپاس و نشان افتخار دریافت کرد.
به نقل ازخبرنگار شانا، دوم فروردین ماه سال ١٣٩۴ چاه شماره ۵ سکوی A فاز ١٣ در تصادف با شناور ۵٠ هزار تنی سنگاپوری دچار حادثه شدیدی شد که بلافاصله پس از وقوع این اتفاق عملیات مهار این چاه آغاز و اسفندماه همان سال نیز مهار شد.

پیام معتمد، سرپرست طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی درباره مهار شماره ۵ سکوی ١٣A پارس جنوبی گفت: این عملیات به دلیل پیچیدگی و فناوری بالا و شرایط اجرا بر اساس رویه‌ها و دستورعمل‌های دقیق فنی و ایمنی به عنوان یکی از طرح‌های برتر کشور در زمینه فناوری دریایی، موفق به دریافت لوح تقدیر، نشان افتخار و جایزه نقدی این جشنواره شد.

وی به همکاری واحدهای ستادی شرکت نفت و گاز پارس شامل مهندسی نفت و گاز، HSE و مدیریت مهندسی و ساختمان در کنار شرکت‌های پتروپایدار ایرانیان و پتروگوهر فراساحل کیش به عنوان بازوهای اجرایی عملیات تحت مدیریت کارفرمای طرح فاز ۱۳ اشاره کرد و دلیل اصلی موفقیت آن را حاکم بودن روح کار گروهی بر روند اجرای این طرح دانست.

معتمد به چگونگی حادثه و نحوه اجرای عملیات چاه فعال پرداخت و با اشاره به پیشرو بودن حفاری سکوی A فاز ١٣ با پیشرفت ٩١ درصدی در میان همه پروژه‎های ٣۵ ماهه در زمان تصادف، یادآور شد: متاسفانه دوم فروردین سال ٩۴ با برخورد کشتی نفتکش سنگاپوری به سکوی ١٣A، قسمت عمده ای از این سازه دریایی و کلیه چاه های موجود در آن به زیر آب رفتند.

وی ادامه داد: در زمان حادثه در سکوی مذکور ١١ حلقه چاه شامل ٣ حلقه لوله راهنما، ٧ حلقه چاه حفاری شده در بخش مخزنی بدون عملیات مشبک کاری و یک حلقه چاه مشبک کاری شده و حاوی گاز وجود داشت.

سرپرست طرح توسعه فاز ١٣ ادامه داد: عملیات احیای موقعیت A فاز ۱۳ با جدیت کامل در دست اقدام بوده و در حال حاضر عملیات آوار برداری در آب‌های خلیج فارس با نظارت کامل کارفرما و با هزینه بیمه در حال انجام است.

براساس گزارش شرکت نفت وگاز پارس، معتمد ادامه داد: به پیشنهاد طرح توسعه فاز ١٣ و موافقت مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، جایزه نقدی این عنوان به موسسه خیریه محک برای کمک به کودکان سرطانی اختصاص یافت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.