پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

نروژیها برای توسعه سردارجنگل پای میز مذاکره اند

0

رئیس امور بین الملل شرکت نفت خزر گفت: نروژیها برای توسعه میدان سردارجنگل، پای میز مذاکره اند.

میدان سردارجنگل در سال ٢٠١١ کشف شد و شرکت نفت خزر در حفاری چاه نخست این میدان تا عمق ٢ هزار و ۵٠٠ متری پیش رفت؛ همچنین چاه دوم این میدان نیز با هدف فعالیت توصیفی اکتشافی، حفاری و در ابتدای سال ٢٠١۵ آزمایش و بهره برداری شد. چاه دوم سردارجنگل در ١۴٢٣ متری غرب چاه نخست این میدان قرار دارد و تا عمق سه هزار و ۵٠٠ متری حفاری شده است.

محاسبات حجمی شرکت نفت خزر نشان می دهد، نفت درجای سردارجنگل حدود ٢ میلیارد بشکه است و به نظر می رسد در اعماق بیشتر خزر، پتانسیلهای قابل توجه تری نیز وجود داشته باشد.

API نفت سردارجنگل ٣٩ و نفت این میدان بسیار مرغوب و فاقد آب، CO٢ و H٢S است.

رامین خودآفرین در گفتگو با خبرنگار شانا، با اعلام این مطلب افزود: دوران پسابرجام، فرصت خوبی برای توسعه همکاریهای بین المللی در حوزه صنعت نفت و دیگر صنایع ایران فراهم کرده است.

وی با اشاره به مذاکرات فیمابین شرکت نفت خزر و شرکتهای بین المللی در پسابرجام گفت: در زمینه ساخت تاسیسات فراساحلی، با دانمارکیها به توافق رسیده ایم و مذاکره در این زمینه با شرکتهای ایتالیایی ادامه دارد.

خودآفرین از تمایل شرکت نروژی برای همکاری با نفت خزر در حوزه تاسیسات فراساحلی و توسعه میدان سردارجنگل خبر داد و تصریح کرد: این مذاکرات با جدیت ادامه دارد.

وی با اشاره به موقعیت خاص میدان سردارجنگل و هزینه های کلان مورد نیاز برای توسعه این میدان، ابزار امیدواری کرد که با سرمایه گذاری شرکتهای خارجی، امکان توسعه این میدان فراهم شود.

به گزارش خبرنگار شانا، مسئولان شرکت نفت خزر (١٨ اردیبهشت ماه) در حاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، نشستهای مشترکی با هیئت نروژی و هیئتی انگلیسی-ایتالیایی داشتند.

شرکتهای متقاضی برای فعالیت در پروژه های معرفی شده خزر می توانند از امکانات و زیرساختهای موجود در شمال کشور استفاده کنند به طوری که در این زمینه، پایانه نفتی شمال، شرکت صدرا، حفاری شمال و شرکت اکتشاف و تولید خزر پتانسیل و توانمندیهای خوبی دارند.

پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.