پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

نخستین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی با موفقیت نصب شد

0

عملیات نصب نخستین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه، ۴ بهمن ۹۶) توسط شناور نصاب اوشنیک ۵۰۰۰ در آبهای خلیج فارس با موفقیت انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی امروز: حمیدرضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: سکوی اصلی A فاز ۱۴ پارس جنوبی با وزنی معادل ۲۵۰۰ تن، ظرفیت برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب (۱۴/۱ میلیون مترمکعب) گاز ترش غنی را از بلوک فاز ۱۴ پارس جنوبی دارد.

به گفته مسعودی، گاز ترش سکوی A فاز ۱۴ پارس جنوبی پس از انجام عملیات هوکاپ (اتصال بخش های مختلف سازه)، پیش راه اندازی و راه اندازی، توسط خط لوله ۳۲ اینچی که پیشتر عملیات نصب آن در بستر خلیج فارس انجام شده است به پالایشگاه و تأسیسات خشکی منطقه پارس دو منتقل می شود.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی خاطرنشان کرد: از ۱۱ حلقه چاه سکوی A فاز ۱۴ پارس جنوبی، ۸ حلقه چاه بعد از عملیات کامل نصب و راه اندازی سکو، در مدار تولید قرار خواهند گرفت.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی های انجام شده عملیات راه اندازی این سکو تا پایان بهمن ماه سال جاری به طور کامل انجام شود و گاز ترش این سکو به تأسیسات خشکی کنگان منتقل شود.

وی با بیان اینکه دکل حفاری که بر روی موقعیت A فاز ۱۴ پارس جنوبی در حال فعالیت بود هم اکنون محل خود را ترک کرده است، اظهار کرد: این دکل به موقعیت C اقماری این طرح منتقل شده است تا کارهای باقیمانده عملیات حفاری و آماده سازی چاه های این موقعیت را به اتمام برساند.
آخرین وضعیت روند توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی

حمیدرضا مسعودی با اشاره به قرارداد طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی که در ۲۵ خرداد ۱۳۸۹ در قالب طرح های موسوم به ۳۵ ماهه به امضا رسید، گفت: این قرارداد به کنسرسیومی به راهبری سازمان گسترش و صنایع نوسازی ایران (ایدرو) به مبلغ ۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار واگذار شد.

وی پیشرفت کلی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی را ۷۷/۵ درصد عنوان کرد و افزود: بخش حفاری، خطوط لوله، ساخت سکوها، احداث پالایشگاه و تأسیسات خشکی این طرح به ترتیب از پیشرفت ۷۴، ۸۸، ۹۱ و ۷۵ درصدی برخوردار است.

مسعودی در مورد دیگر بخش های طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: عملیات لوله گذاری خطوط لوله زیردریایی این طرح شامل ۲۳۰ کیلومتر خطوط لوله ۳۲ اینچ، خطوط ۴/۵ اینچی تزریق گلایکول و خطوط درون میدانی که سکوهای فرعی و اصلی را به یکدیگر متصل می کنند، به طول کامل به انجام رسیده است.

وی همچنین به عملیات حفاری این طرح نیز اشاره و بیان کرد: عملیات حفاری ۲۲ حلقه چاه از ۴ موقعیت فاز ۱۴ شامل ۴۴ حلقه چاه به طول کامل به اتمام رسیده است و عملیات حفاری ۲۲ حلقه چاه که در اختیار شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران است تا سه ماه آینده به اتمام می رسد.

مسعودی با اشاره به مراحل پیشرفت ساخت سه سازه دریایی دیگر این طرح گفت: میزان پیشرفت ساخت سکوی B طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در یارد بندرعباس به ۸۸ درصد رسیده و پیش بینی می شود عملیات بارگیری آن در ابتدای خردادماه سال ۹۷ انجام شود، همچنین عملیات ساخت سکوی اقماری ۱۴C و ۱۴D در یارد صدرا با پیشرفت قابل قبولی در حال انجام است.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی روند پیشرفت احداث پالایشگاه این فاز را مثبت ارزیابی کرد و گفت: سرعت کار در بخش خشکی و پالایشگاهی فاز ۱۴ پارس جنوبی از نیمه دوم سال ۹۵ افزایش یافته بگونه ای که تمام تجهیزات مورد نیاز این تأسیسات و بخش عمده ای از کالاهای مربوط به تأسیسات برق و ابزار دقیق وارد پالایشگاه شده که به فراخور توالی نصب، تکمیل خواهد شد.

طرح توسعه فاز ١۴ پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون و ۶٠٠ هزار مترمکعب گاز ترش و ٧۵ هزار بشکه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال اجراست. تولید سالانه بیش از یک میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴٠٠ تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود.

اجرای پروژه این فاز به کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران، شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)، شرکت پایندان و شرکت ماشین سازی اراک واگذار شده که مسئولیت رهبری کنسرسیوم را سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) عهده دار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.