پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

یک میلیارد تومان صرفه جویی با ساخت چندراهه سرچاهی

0

متخصصان شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با ساخت مجموعه چندراهه کنترل جریان سرچاهی (Choke Manifold)، موفق به صرفه جویی یک میلیارد تومانی در هزینه های این شرکت شدند.
به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، غلامحسین منتظری، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی روز چهارشنبه (١٠ شهریور ماه) در جمع خبرنگارانی که برای بازدید از منطقه عملیاتی دالان به استان فارس سفر کرده بودند، با بیان این مطلب افزود: این تجهیز برای آزمایش چاه پس از ترک دکل حفاری کاربرد دارد و از آنجا که ما امسال به چهار چندراهه کنترل جریان سرچاهی نیاز داشتیم، متخصصان شرکت با استفاده از قطعات موجود در انبار موفق به ساخت چندراهه شدند.

وی تصریح کرد: برای خرید هر چندراهه، به حداقل ٢۵٠ تا ٣٠٠ میلیون تومان اعتبار نیاز بود که با ساخت چهار نمونه از این دستگاه به همت متخصصان داخلی این شرکت و با استفاده از قطعات موجود، چندراهه ها بدون هیچ هزینه ای برای خدمات سرچاهی آماده شدند و بیش از یک میلیارد تومان در هزینه های این شرکت صرفه جویی شد.

چندراهه کنترل جریان سرچاهی در جریان‌دهی موقت چاه های نفتی یا گازی که مجهز به تسهیلات سرچاهی نیستند و همچنین انجام عملیات چاه‌ آزمایی یا تمیزسازی چاه پس از ترک دکل حفاری مورد استفاده قرار می گیرد. فشار کاری این مجموعه پنج هزار پام و از قابلیت عبور سیال خورنده برخوردار است که به وسیله‌ یک شیر از نوع Globe قابلیت کنترل دارد.

این تجهیز دارای سه مسیر جریانی است که دو مسیر آن توسط کاهنده‌های متغیر و به صورت مستقل کنترل می‌شوند. مسیر سوم نیز به عنوان مسیر کنارگذر است. جریان ورودی مجموعه دارای محلی جهت تزریق مواد ضد یخ‌زدگی است و در خروجی نیز محلی جهت دریافت نمونه‌ سیال جریانی جهت ارسال به آزمایشگاه در نظر گرفته شده است. این مجموعه علاوه بر فشارسنج‌های مکانیکی، ‌مجهز به دستگاه ثبت فشار و دمای حافظه‌دار الکترونیکی است که به وسیله آن مشاهده و ذخیره‌ اطلاعات دما و فشار سیال ورودی در حین انجام عملیات طولانی مدت امکان‌پذیر خواهد بود و می‌توان این اطلاعات را بر روی رایانه و به وسیله نرم‌افزارهای مرتبط تحلیل کرد.

بر پایه این گزارش، منطقه عملیاتی دالان شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، چهارشنبه (١٠ شهریورماه) میزبان خبرنگاران و عکاسان حوزه انرژی بود. شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، یکی از سه شرکت زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که با برخورداری از پنج منطقه عملیاتی نار و کنگان، پارسیان، آغار و دالان، سرخون و گشوی جنوبی و منطقه سروستان و سعادت آباد، در سه استان بوشهر، هرمزگان و فارس فعالیت می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.