پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

مناقشه گازی ایران در دادگاه بین المللی

دولت ترکمنستان اعلام کرد که به پیشنهاد شرکت ملی گاز ایران، امروز دوشنبه رسما حل مناقشه گازی با این کشور را تسلیم دادگاه داوری بین المللی کرده است.

 به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از میز نفت، خبرگزاری ترند آذربایجان روز دوشنبه به نقل از خبرگزاری دولتی ترکمن نوشت: با توجه به اینکه نمایندگان دولت ترکمنستان بعد از چندین مرحله مذاکره با نمایندگان ایرانی نتوانستند موضوع بدهی قیمت گاز فروخته شده به تهران را حل و فصل کنند، عشق آباد تصمیم گرفت به پیشنهاد ایران این موضوع را به دادگاه داوری بین المللی ارجاع دهد تا آن مرجع قضایی بتواند یک راه حل عینی و قابل قبول برای حل این بحران پیدا کند.

براساس این گزارش، رئیس جمهوری ترکمنستان بعد از استماع گزارش نمایندگان شرکت ترکمن گاز برای عدم موفقت مذاکرات دوجانبه حل اختلاف، از پیشنهاد شرکت ملی گاز ایران برای ارجاع این پرونده به داوری بین المللی استقبال کرد و دستور داد اسناد مثبته برای اثبات حق عشق آباد در اختیار آن دادگاه قرار گیرد.

ایران به سبب قطع یک طرفه گاز ترکمنستان به ایران به سبب بحران سرما و یخبندان سال ۱۳۹۵ و تا حدودی نیز به دلیل تحریم های اقتصادی از پرداخت ۱،۸ میلیارد دلار به عشق آباد خودداری کرد.

ظاهرا از زمان ارجاع پرونده به دیوان تا صدور حکم حدود دو سال زمان می برد و در این مدت هیچ گازی از ترکمنستان به ایران صادر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.