پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

معمای پیچیده خصوصی‌سازی شرکت نفت عربستان

دولت عربستان در حال فراهم آوردن مقدمات برای خصوصی‌سازی آرامکو (شرکت نفت این کشور) است. در آخرین تحولات صندوق‌های بازنشستگی چینی و روسی نیز برای خرید بخشی از سهام آرامکو ابراز تمایل کرده‌اند. خصوصی‌سازی آرامکو تنها یک تحول اقتصادی بزرگ در عربستان نیست، بلکه علاوه بر این، گرایشات سیاسی دولت سعودی در عرصه بین‌الملل را نیز نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز: عرضه اولیه سهام (IPO) آرامکو، بزرگ‌ترین IPO در طول تاریخ خواهد بود و ۵ درصد از سهام آرامکو با ارزش حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در بورس تداول عربستان و یک یا دو بازار بورس خارجی عرضه خواهد شد. اگر خصوصی‌سازی آرامکو، ۱۵ سال پیش می‌خواست برگزار شود، احتمالاً حرفی از چینی‌ها و روس‌ها نبود و سهام این شرکت عمدتاً به سرمایه‌گذاران آمریکایی و اروپایی می‌رسید.

با این حال، حالا وضعیت فرق کرده و بازار بورس هنگ کنگ یکی از گزینه‌های جدی برای عرضه سهام آرامکو است. آرامکو که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در دنیا است، روی بازار چین حساب ویژه‌ای باز کرده و سعی دارد صادرات خود را به چین افزایش دهد. از طرف دیگر افزایش تولید نفت آمریکا باعث شده تا این کشور همچون دهه‌های گذشته محتاج نفت آرامکو نباشد. به جز بازار بورس هنگ کنگ، مقامات عربستان بازارهای بورس نیویورک و لندن را نیز به عنوان دو گزینه جدی برای عرضه سهام آرامکو مطرح کرده‌اند.

احتمالاً دولت عربستان سعودی در واگذاری سهام آرامکو، پراگماتیک عمل خواهد کرد و صرفاً بر اساس اتحاد تاریخی‌اش با واشنگتن تصمیم‌گیری نخواهد کرد. البته ترامپ به دنبال این است که سهم و جایگاه آمریکا در واگذاری سهام آرامکو درنظر گرفته شود. با این حال، سعودی‌ها اگر از سرمایه‌گذاران روسی هم بگذرندف به راحتی نمی‌توانند از کنار سرمایه‌گذراران چینی که تمایل به خرید سهام آرامکو دارند، بگذرند.

خصوصی‌سازی آرامکو یک تحول اساسی در اقتصاد عربستان است. این خصوصی‌سازی دشواری‌های خاص خود را دارد چرا که خاندان سعودی پس از خصوصی‌سازی، در بزرگ‌ترین منبع درآمدی خود، شریک پیدا خواهند کرد. درست است که این خصوصی‌سازی درآمد زیادی را نصیب دولت عربستان می‌کند اما همزمان این دولت در آینده‌های شریک‌هایی خواهد داشت که باید نظرات آن‌ها را نیز در سیاست نفتی خود درنظر بگیرد.

عرضه ۵ درصد از سهام آرامکو در نیمه دوم سال جاری میلادی صورت می‌گیرد اما هنوز زمان قطعی آن مشخص نشده است. دولت عربستان از افزایش قیمت نفت حمایت می‌کند، چرا که هرچه قیمت نفت بالاتر برود، ارزش آرامکو نیز بیشتر خواهد شد.

علاوه بر این، تعداد زیادی سرمایه‌داران در عربستان به زندان افتاده‌اند. شاید هدف محمد بن سلمان این بوده که این سرمایه‌داران نتوانند در خرید سهام آرامکو شرکت کنند. به نوعی محمد بن سلمان تمام رقبای داخلی خود را از صحنه به در کرده تا رقبا نتوانند در آینده با خرید سهام آرامکو برای خاندان سلطنتی مشکل ایجاد کنند.

ولید بن طلال و متعب بن عبدالله، دو شاهزاده‌ ثروتمند سعودی؛ احتمالاً دو رقیب جدی‌ای هستند که با بازداشت‌های اخیر محمد بن سلمان از صحنه خارج خواهند شد. خصوصی‌سازی آرامکو به یک معمای بزرگ تبدیل شده که تا چند ماه آینده از آن رمزگشایی خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.