پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

مشعل سکوی فاز ٢٠ پارس‎جنوبی روشن شد

0

همزمان با روشن شدن مشعل سکوی فاز ٢٠، عملیات راه‎اندازی این سکو با ظرفیت تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز از مخزن پارس جنوبی آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، علیرضا عبادی، مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، با اعلام این‎که مشعل سکوی فاز ٢٠ دیشب (هشتم اسفندماه) و پس از طی ۵۵ روز کاری با باز کردن چاه‎ها روشن شده است، افزود: هم‎اکنون مراحل پایانی عملیات راه‎اندازی این سکو مطابق استانداردهای ایمنی در حال اجراست.

وی با اشاره به مراحل پایانی راه‎اندازی خط لوله ٣٢ اینچ حدفاصل سکوی ٢٠ با پالایشگاه خشکی این فازها، ادامه داد: با آماده شدن این خط لوله در چند روز آینده، گاز برداشت شده از مخزن به پالایشگاه این فازها ارسال می‎شود.

مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و٢١ یادآور شد: با بهره‎برداری از سکوی فاز ٢٠، تولید گاز فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی تکمیل و به ٢ میلیارد فوت مکعب معادل ۵۶ میلیون متر مکعب در روز می‎رسد.

به گفته عبادی، ردیف سوم شیرین‎سازی این فازها در پالایشگاه هم اکنون در حال فشارگیری با گاز شیرین است و در چند روز آینده با ورود گاز ترش سکوی فاز ٢٠، عملیات فراورش و تولید گاز شیرین آغاز شود.

بر پایه این گزارش، سکوی ٢ هزار و ۶۵٠ تنی فاز ٢٠ پس از عملیات موفق بارگیری، از یارد صنعتی شرکت تاسیسات دریایی ایران توسط بارج ابوذر ١١٠ به خلیج فارس رسید تا روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز را از میدان مشترک پارس جنوبی برداشت کند.

بر اساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس، هم اکنون سکوی فاز ٢١ با تولید حدود ٩۵٠ میلیون فوت مکعب گاز در حال بهره برداری است. ردیف نخست شیرین سازی بالایشگاه این فاز نیز درحال فراوری گاز ترش دریافتی از این سکو است و قرار است تا پایان سال ردیف‎های دوم و چهارم شیرین سازی آماده دریافت و فراورش گاز ترش شوند. تولید میعانات گازی در فازهای ٢٠ و ٢١ روند مطلوبی دارد و علاوه بر این، واحدهای تولید اتان، پروپان و بوتان و واحد بازیافت گوگرد این فازها نیز در روزهای آینده به بهره برداری می رسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.