پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

مشعل‌های گاز در بزرگترین جزیره خلیج فارس خاموش شد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم: همزمان با فرا رسیدن ایام دهه فجر، با بهره برداری از تاسیسات فرآورش گاز، مشعل های میدان مشترک نفت و گاز هنگام در جزیره قشم خاموش شد.

ساخت تاسیسات فرآورش گاز میدان مشترک هنگام در راستای سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی و صیانت بیشتر از محیط زیست، از سال ١٣٩٢ در شرکت نفت فلات قاره ایران آغاز شد.

بر این اساس از آذرماه امسال با پایان عملیات ساختمان و نصب، مراحل پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام کلید خورد و در طول دو ماه گذشته تمامی واحدهای فرآیندی، زیرساختی و یوتیلیتی شامل واحدهای نم‌زدایی، شیرین‌سازی، خطوط لوله، مخازن، بویلرها، کمپرسورها و … با رعایت ضوابط PSSR براى نخستین بار در شرکت نفت فلات قاره ایران و بدون کوچکترین حادثه‌ای راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسید.

از اوایل بهمن‌ماه امسال با تزریق گاز ترش با حدود ۱۸ هزار پی‌پی‌ام گوگرد به تاسیسات فرآورش، امکان پالایش گاز و تولید گاز با استانداردهای شرکت ملی گاز ایران فراهم شده و در شرایط فعلی با آغاز دوره بهره‌برداری عملا مشعل گاز میدان هنگام در جزیره قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس خاموش شده و به طور متوسط روزانه حدود ۷۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت به جای سوختن برای تامین سوخت و خوراک صنایع و نیروگاه‌ها تحویل شرکت ملى گاز می‌شود.

* تولید گاز در قشم دو برابر شد

جزیره قشم با در اختیار داشتن ۱۷ میدان هیدروکربوری شامل هرمزها، هنگام، توسن، گورزین، سلخ، دوست‌کوه، هالوور، تفتان و … در آب‌های ساحلی و سطح جزیره، ظرفیت و پتانسیل تبدیل شدن به جزیره انرژی منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز را دارد و بر اساس آخرین مطالعات انجام گرفته حجم ذخایر گاز اثبات شده در میادین جزیره قشم حدود ۴ تریلیون فوت مکعب و حجم ذخایر نفت خام حدود ۴ میلیارد بشکه است.

با جمع‌آوری روزانه ۷۰ میلیون فوت مکعب امکان تامین سوخت و خوراک صنایع مختلف و به‌ویژه نیروگاه‌های برق شامل نیروگاه قشم مولد و آب و برق مپنا در مجموع با توان تولید ۱۳۰ مگاوات برق و ۱۸ هزار متر‌مکعب آب شیرین فراهم شده است، علاوه بر این با استفاده از گازهای همراه نفت میدان هنگام امکان تامین سوخت و خوراک طرح‌های پتروشیمی هم در سطح جزیره قشم فراهم می‌شود.

کل حجم سرمایه‌گذاری انجام شده برای اجرای تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام را حدود ۷۰ میلیون یورو بوده و تمامی مراحل طراحی، ساخت، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از این تاسیسات جدید صنعت نفت ایران توسط پیمانکاران، سازندگان و مشاوران ایرانی انجام گرفته است.

از سوی دیگر هم‌اکنون ظرفیت فرآورش نفت خام در جزیره قشم به بیش از ۴۵ هزار بشکه در روز رسیده و از همین ظرفیت می‌توان برای توسعه سایر میادین نفتی موجود در سطح جزیره قشم، با کمترین هزینه استفاده کرد.

اجرا و بهره‌برداری از تاسیسات جدید فرآورش گاز میدان هنگام علاوه بر مزیت‌های اقتصادی، با خاموش شدن مشعل دارای دستاوردهای متعدد زیست محیطی است. در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۷۰ میلیون فوت مکعب گاز در میدان گورزین تولید می‌شود که با اجرای طرح جدید میدان هنگام عملا ظرفیت تولید گاز ایران در بزرگترین جزیره خلیج فارس به دو برابر افزایش یافته است.

* مجوز ساخت اولین طرح پتروشیمی قشم صادر شد

به نقل از تسنیم، تکمیل زنجیره‌های ارزش مهمترین راهبرد و رویکرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی در توسعه صنعت پتروشیمی بوده به طوری‌که هم اکنون مجوز ساخت طرح‌های جدید پتروشیمی صرفا با ملاک تکمیل زنجیره‌های ارزش و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا صادر می شود. بر این اساس با هماهنگی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت نفت، اولین مجوز احداث یک مجتمع ۵۰۰ هزار تنی GTPP در جزیره قشم صادر شده است.

این طرح جدید قرار است در بزرگترین جزیره خلیج فارس با هدف تبدیل گاز متان به محصولات با ارزشی همچون پلی‌پروپیلن، بنزین پیرولیز و گاز مایع ساخته شود و همزمان با بهره برداری از طرح فرآورش گاز میدان نفتی هنگام بخشی از گاز این میدان مشترک صرف تامین خوراک این طرح جدید GTPP در قشم خواهد شد. از سوی دیگر با تعیین تکلیف منبع تامین خوراک این طرح GTPP با توجه به موقعیت جغرافیایی جزیره قشم عملا مشکلی برای تامین آب مورد نیاز این طرح در دوران ساخت و بهره برداری وجود ندارد. مجوز این طرح پتروشیمی برای کنسرسیومی متشکل از هلدینگ‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بخش خصوصی صادر شده که پیش بینی می‌شود در دوران بهره برداری به طور متوسط برای ۴۵۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.