پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

مشارکت ایران و روسیه در ساخت ۵ دکل حفاری دریایی

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از فارس یک شرکت صنعتی ایرانی قرار است با همکاری یک شرکت روسی اقدام به ساخت ۵ دکل حفاری دریایی کنند که ارزش هر یک از این دکل های حفاری حدود ۲۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

براساس توافق صورت گرفته بین ایران و روسیه قرار است قطعات این دکل های حفاری به صورت ماژول در روسیه احداث شود و با کمک شرکت ایرانی طرف قرارداد در خلیج فارس مونتاژ شود.

پیگیری خبرنگار فارس حاکی از آن است که قرارداد ساخت دکل های حفاری دریایی برای اولین بار است که با مشارکت یک شرکت داخلی منعقد می شود.

پیش از این، قرارداد ساخت ۱۴ دستگاه دکل حفاری خشکی با شرکت های داخلی وهمکاری وزارت دفاع و وزارت نفت منعقد شده بود که ۴ دکل از این تعداد قرار بود با برند های ایرانی و با همکاری جهاد دانشگاهی و شرکت های صنعتی داخلی احداث شود.

محمدرضا مقدم معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت نیز پیشتر گفته بود: از ابتدای سال ۹۴ امکانات ساخت دکل پیشرفته، رقابتی و تجارتی در کشور فراهم می شود و ایران از سال ۹۴ با تکیه بر توان سازندگان داخلی، جزو ۵ کشور اصلی دنیا در ساخت دکل های حفاری می شود.

به گفته وی طرح ساخت دکل حفاری در کشور بیش از دو سال است که در حال بررسی است و بر همین اساس ساخت ۱۰ دکل با مهندسی معکوس در ساخت قطعات اصلی و دو دکل کاملا ایرانی با طراحی و مهندسی داخلی همزمان در دستور کار قرار دارد.

پایگاه اطلاهات و فن آوری فراساحل ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.