پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

مذاکره برای تامین مالی واحد فرآورش میدان گازی کیش

0

مدیرعامل شرکت متن از مذاکره با شرکتهای داخلی و خارجی برای تامین منابع مالی واحد فرآورش میدان گازی کیش خبرداد و گفت: منابع داخلی پاسخگوی احداث این واحد فرآورشی نیست.

وی همچنین با اشاره به امضای قرارداد نیروگاه کیش گفت: این قرارداد با شرکت مپنا، ٨۵ درصد یوزانس ( سند اعتباری) به مدت ٢ سال است و در مرحله تجهیز کارگاه قرار دارد که انتظار می رود در مدت زمان هشت ماه به پایان برسد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل، به نقل از شانا، عبدالرضا حاجی حسین نژاد، از مذاکره با شرکتهای ایرانی و خارجی به منظور تامین مالی واحد فرآورش میدان گازی کیش به مدت ٢ سال خبر داد و اظهار کرد: این شرکتها از کشورهای اروپایی، چینی، کره ای، فرانسوی و ژاپنی بوده اند که امیدواریم مذاکرات به نتیجه برسد چون منابع داخلی واقعا جوابگو نیست.

به گفته مدیرعامل شرکت متن عملیات اجرایی مربوط به تاسیسات روزمینی خشکی و حفاری چاههای میدان گازی کیش نیز تا پایان امسال به پایان می رسد.

میدان گازی کیش در زیر جزیره کیش در جنوب غربی بندر لنگه تا شمال غربی جزیره سیری، در جوار جزایر هندورابی و در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد. مقدار ذخیره گاز برای این میدان در حدود ۳۸.۳ تریلیون فوت مکعب و مقدار میعانات گازی حدود ۳۹۸ میلیون بشکه برآورد شده است.

فاز نخست توسعه میدان گازی کیش، از دو بخش تاسیسات سر چاهی در جزیره کیش، سکوهای دریایی تولید گاز و تاسیسات پالایشگاهی در ساحل سرزمین اصلی در منطقه گرزه واقع در استان هرمزگان تشکیل شده است. پیش بینی می شود در فاز یک میدان گازی کیش روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز و ١١ هزار و ٣٠٠ بشکه میعانات گازی تولید شود.

به منظور رعایت اصول زیست محیطی در جزیره کیش، همه تاسیسات پالایشگاهی این طرح در منطقه گرزه در ساحل سرزمین اصلی در مجاورت بندر آفتاب اجرا می شود. عملیات حفاری این میدان گازی که دومین میدان گازی بزرگ خلیج فارس شناخته می شود توسط شرکت ملی حفاری در حال انجام است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.