پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

مذاکره با ۶ کشور برای ساخت و خرید سهام پالایشگاه نفت خام

0

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران از مذاکره با ۶ کشور مالزی، اندونزی، آفریقای جنوبی، سیرالئون، برزیل و هند برای مشارکت در ساخت و خرید سهام پالایشگاههای نفت خام خبر داد.

حمید شریف رازی در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که با مالزی در ساخت یک پالایشگاه نفت با ظرفیت پالایش روزانه ٢۵٠ هزار بشکه با ٣٠ درصد سهام، مشارکت داریم، گفت: شرکت مالزیایی درصدد توسعه پالایشگاه در قالب پتروپالایشگاه است و تا حدودی با اهداف ما متفاوت است، از این رو در این باره بزودی یک هیئت مذاکره کننده به منظور چگونگی ادامه کار، به ایران خواهد آمد.

وی افزود: شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران با کشورهای دیگری از جمله اندونزی، آفریقای جنوبی، سیرالئون، برزیل و هند مذاکراتی برای ساخت پالایشگاه داشته است، به عنوان مثال قرار است در ۴٠ درصد سهام یک پالایشگاه ٣٠٠ هزار بشکه ای در اندونزی مشارکت داشته باشیم،

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ادامه داد: همچنین برزیل در مذاکرات انجام شده تمایل خود را برای مشارکت ایران در ساخت یک پالایشگاه نفت در آن کشور و واگذاری بخشی از سهام آن به ایران ابراز کرده است.

شریف رازی تاکید کرد: یکی از اهداف حضور در پالایشگاههای خارجی فروش تضمین شده نفت خام و واردات فرآورده های نفتی در صورت نیاز است که برخی کشورهای تولید کننده نفت در حال انجام آن هستند.

به گزارش شانا به نقل از بلومبرگ، عربستان در رقابت با دیگر کشورها برای به دست آوردن سهم بیشتر ازبازار نفت خرید پالایشگاه های نفت را در دستور کار قرارداده و خرید ۶۵ درصد سهام سومین پالایشگاه بزرگ کره جنوبی همسو با این سیاست انجام شده است.

خرید بخش عمده سهام سومین پالایشگاه بزرگ کره جنوبی پارسال از سوی عربستان نشان دهنده تغییر معادلات در صنعت نفت است. در حالی که قیمت نفت در ٢ سال گذشته بیش از ۵٠ درصد کاهش یافته، سعودیها و دیگر کشورهای نفتخیز در حال رقابت بر سر جذب مشتریان بیشتر هستند.

آسیا که اکنون ٧٠ درصد نفت مورد نیاز خود را از عربستان وارد می کند، عرصه اصلی این رقابت است.

برای شرکت سعودی آرامکو عربستان این شرایط به قیمت خرید سهام در پالایشگاههای آسیایی تمام شده است. خرید سهام تضمین می کند که نفت مورد نیاز این پالایشگاهها از عربستان وارد می شود؛ آرامکو در سه پالایشگاه نفت در آسیا سرمایه گذاری کرده است.

در حالی که ایران خود را برای افزایش صادرات نفت آماده می کند، سعودیها در تلاش هستند تعهدهای نفتی خود را در منطقه تا جایی که می توانند افزایش دهند و پروژه هایی به ارزش میلیاردها دلار را در کشورهای مختلف از اندونزی گرفته تا ویتنام برنامه ریزی کرده اند.

مصطفی انصاری، تحلیلگر موسسه عرب پترولیوم اینوستمنت گفت: در اختیار گرفتن مالکیت پالایشگاهها در آسیا بخشی از راهبرد بلندمدت برای تحکیم سهم عربستان از بازار در یک منطقه کلیدی است.

سعودیها تا حدودی همان مسیر را سه دهه پیش برای تضمین فروش نفت خود در شرایط پایین بودن قیمتهای نفت، در آمریکا پیموده اند و سه پالایشگاه نفت را از سال ١٩٨٨ میلادی به این طرف در ایالتهای تگزاس و لوئیزیانا خریداری کرده اند.

تا حدودی می توان گفت این راهبرد جواب داده است به گونه ای که مشاهده می شود موتیوا انترپرایزز، شرکت آمریکایی پالایش نفت که نیمی از سهام آن متعلق به شرکت سعودی آرامکو است، در هشت ماه نخست سال ٢٠١۵، ۶۵ میلیون بشکه نفت از عربستان خریده است که این مقدار بیش از سه برابر مقداری است که شرکت اکسون موبیل در همان مدت از این کشور وارد کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.