پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

مجوز ساخت اولین طرح GTL ایران صادر شد/ شرکت گمنام ایرانی جایگزین شل در ساخت GTL یک میلیون و ۵۵۰ هزار تنی شد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز، با وجود مذاکرات متعدد با شرکت شل انگلیس به منظور ساخت یک واحد GTLاما اولین مجوز احداث GTLدر صنایع پتروشیمی ایران به یک شرکت ایرانی واگذار شد.

بر این اساس قرار است اولین مجتمع GTLدر مقیاس صنعتی و تولید تجاری ایران با مشارکت یک شرکت ایرانی در شیراز با هدف تولید گازوئیل و نفتا احداث شود.

ظرفیت ساخت این مجتمع GTLحدود یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن نفتا و گازوئیل بوده که خوراک نفتای آن علاوه بر داشتن بازارهای صادراتی می تواند صرفت تامین نیاز و خوراک صنایع پتروشیمی کشور شود.

از سوی دیگر این مجوز برای احداث مجتمع GTLدرحالی از سوی وزارت نفت به یک شرکت بخش خصوصی داخلی واگذار شده که در طول سه سال گذشته مذاکرات متعددی با شرکت انگلیسی شل و آفریقای جنوبی برای احداث یک مجتمع GTLدر کشور انجام شده بود.

 در راستای مذاکرات انجام گرفته، مهر ماه ۹۵ تفاهم نامه همکاری و سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و «هانس نایکهامپ» نماینده شرکت شل در تهران امضا شده بود.

با امضای این تفاهم نامه قرار بود شرکت انگلیسی شل در مدت ۸ تا ۹ ماه برای حضور و سرمایه گذاری و اجرای طرح‌های جدید در صنعت پتروشیمی (با اولویت احداث مجتمع GTL) بررسی فنی و اقتصادی خود را انجام دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.