پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

متنوع سازی بازارهای نفت ایران از ایتالیا تا نامیبیا

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم: هم اکنون حدود ۳۸ تا ۴۰ درصد صادرات ۲.۲ میلیون بشکه ای نفت خام ایران روانه کشورهای اروپایی شده به طوری که محدوده بازارهای صادرات طلای سیاه ایران در قاره سبز از ترکیه و یونان آغاز شده و با امضای قراردادهای جدید به روسیه، بلاروس، مجارستان، لهستان، کرواسی توسعه یافته و تا کشورهای فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و حتی انگلیس در غرب اروپا ادامه یافته است.

در همین حال کمیسیون اروپا (یورو استات) اخیرا با انتشار گزارشی، اعلام کرده است: صادرات نفت ایران به اروپا در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ میلادی با رشد حدود ۲ برابری نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ به ۹.۳ میلیارد یورو رسیده است.

کمیسیون اروپا از ایتالیا به عنوان بزرگترین واردکننده نفت ایران در سال ۲۰۱۷ نام برده به طوری که واردات نفت ایتالیا از ایران در ۱۱ ماهه ۲۰۱۷ بالغ بر ۳ میلیارد یورو گزارش شده که این رقم معادل ۳۲ درصد کل نفت صادراتی ایران به اروپا بوده است.

فرانسه با واردات ۲.۲ میلیارد دلار معادل ۲۳ درصد کل صادرات نفت ایران به اروپا در رتبه دوم از این نظر قرار داشته است. یونان، اسپانیا و هلند نیز از دیگر واردکنندگان بزرگ نفت ایران در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ بوده‌اند.

علاوه بر کشورهای بلوک شرق اروپا، ایران برای متنوع سازی بیشتر بازارهای هدف صادراتی خود در اندیشه تصاحب سهمی از بازار آفریقا بوده و مذاکراتی با برخی از کشورهای قاره سیاه همچون غنا، آفریقای جنوبی، کنیا، نامیبیا و … آغاز کرده که می‌توانند در سال ۲۰۱۸ مقصد بشکه های نفت خام صادراتی ایران باشند.

آخرین اخبار صنعت نفت را اینجا بخوانید

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.