پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

لوک اویل روسیه از اکتشاف تا پتروشیمی

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل ایران و به نقل از “نفت ما” ، شرکت لوک اویل (Lukoil) با ادغام سه شرکت دولتی (Langepasneftegaz، Urayneftega، Kogalymneftegaz) فعال در غرب منطقه سیبری روسیه در سال ۱۹۹۱ میلادی تاسیس شد. واگیت آلکپروف از موسسان اصلی شرکت لوک اویل و رئیس کنونی این شرکت روسی معتقد بود برای رقابت با شرکتهای غربی باید از مدل کسب و کار آنها پیروی کرد یعنی استفاده از ساختار یکپارچه سازمانی با فعالیت در سه بخش اکتشاف و تولید، پالایش و پخش به طوری که در زمان حیات اتحاد جماهیر شوروی سابق این شرکت از چنین ساختاری استفاده میکرد.

شرکت لوک اویل پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۹۹۴ و طبق سیستم نوین تجارت روسیه نخستن شرکت روسی بود که سهام خود را به خریداران عرضه میکرد. شرکت روسی لوک اویل با بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت در حوزههای مختلف صنعت نفت و گاز علاوه بر روسیه در بیش از ۴۰ کشور جهان حضور فعال دارد و دفتر مرکزی این شرکت در شهر مسکو واقع شده است.
شرکت آمریکایی کونوکوفیلیپس در سپتامبر ۲۰۰۴، ۶/۷ درصد از سهام شرکت لوک اویل را خرید و توافقنامهای با این شرکت روسی امضا کرد که بر اساس آن میتواند این رقم را در آینده به ۲۰ درصد افزایش دهد. این دو شرکت روسی و آمریکایی برای توسعه یک میدان نفت و گاز در شمال نواحی تیمان-پچورا روسیه یک سرمایهگذاری مشترک ایجاد کردند. لوک اویل همچنان برای توسعه میدان نفتی قرنه غربی عراق با شرکت نروژی استات اویل همکاری میکند. موفقیت کنونی و جایگاه شرکت لوک اویل در صنعت نفت جهان ثمره ۲۰ سال تلاش در زمینه توسعه ذخایر و کسب و کار از طریق دنبال کردن اهداف و فعالیتهای راهبردی است.

شرکت نفت و گاز لوک اویل در یک نگاه کلی
لوک اویل یک درصد مجموع ذخایر نفت جهان و سهم ۲/۲ درصدی از مجموع تولید جهانی نفت را در اختیار دارد. تولید نفت خام شرکت لوک اویل ۸/۱۷ درصد از مجموع تولید نفت خام روسیه را شامل میشود و این شرکت سهم ۲/۱۸ درصدی از مجموع ظرفیت پالایشی روسیه را در اختیار دارد. لوک اویل از لحاظ دارا بودن ذخایر هیدروکربنی اثبات شده، رتبه سومین شرکت نفتی و از لحاظ میزان تولید هیدروکربن، رتبه ششمین شرکت نفتی را به خود اختصاص داده است. لوک اویل با بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار فروش و در آمد خالص ۹ میلیارد دلاری از بزرگ ترین شرکتهای نفتی روسیه به شمار میرود.

بخش اکتشاف و تولید
شرکت روسی لوک اویل هم اکنون در پروژه های اکتشاف نفت و گاز ۱۲ کشور جهان فعالیت میکند. ذخایر اثبات شده نفت و گاز این شرکت تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰، ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه معادل نفت برآورد شده که سهم نفت ۱۳ میلیارد و ۳۱۹ میلیون بشکه نفت و سهم گاز طبیعی ۲۳ تریلیون و ۶۱۵میلیارد فوت مکعب است. ۸/۸۹ درصد از ذخایر اثبات شده و ۶/۹۰ درصد از تولید مواد هیدروکربنی قابل عرضه در بازار شرکت لوک اویل در داخل مرزهای روسیه است. این شرکت در ۱۱پروژه نفتی جهان در ۵کشور خارجی جهان سهم دارد. عمده فعالیتهای نفتی این شرکت در چهار منطقه شمال غرب، ولگا، اورال و جنوب روسیه متمرکز شده است. بر اساس اعلام شرکت لوک اویل، ۶۶ درصد ذخایر نفت و ۳۸ درصد از ذخایر گاز طبیعی لوک اویل در حال توسعه هستند، به طوری که این شرایط نشان دهنده پتانسیل بالای این شرکت برای افزایش تولید نفت و به خصوص گاز در میان مدت است. بخش عمده ذخایر اثبات شده هیدروکربنی شرکت لوک اویل از نوع ذخایر متداول به شمار میرود و تنها چهار درصد از مجموع ذخایر این شرکت از نوع نفت با قدرت چسبندگی بالا و ۴ درصد دیگر در بخشهای فراساحلی هستند. پروژههای بین المللی ۲/۱۰ درصد از ذخایر اثبات شده مواد هیدروکربنی و ۴/۹ درصد از تولید مواد هیدروکربنی قابل عرضه در بازار را شامل میشود.

بخش پالایش و پخش
پالایش و پخش دومین بخش عمده کسب و کار شرکت روسی لوک اویل به شمار میآید. شرکت لوک اویل با توسعه این بخش زیان ناشی از نوسانات قیمتهای نفت خام در بازارهای جهانی را به حداقل میرساند و موقیعت رقابتی خود در مناطق عمده تجاری را به وسیله تولید و فروش فرآوردههای نفتی با کیفیت و ارزش افزوده بالا ارتقا میدهد. شرکت لوک اویل هم اکنون طیف گستردهای از فرآوردههای نفت، گاز و پتروشیمی را تولید و آنها را از طریق بازارهای عمده فروشی و خرده فروشی در بیش از ۳۰ کشور جهان عرضه میکند. شرکت لوک اویل پالایشگاههایی را در ۶ کشور جهان دارد و همچنین در مجتمع پالایشی ISAB و پالایشگاه TRN سهامدار است، مجموع ظرفیت گروه پالایشی این شرکت تا پایان سال ۲۰۱۰ سالانه ۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود. شرکت لوک اویل ۴ پالایشگاه نفت، ۲ مینی پالایشگاه نفتی و چهار واحد فرآوری گاز طبیعی در روسیه دارد، این شرکت همچنین اداره دو واحد پتروشیمی در داخل روسیه را بر عهده دارد.

سیاست نوآوری
سیاست نوآوری در حال تبدیل شدن به یکی از جنبه های اصلی برنامههای توسعه شرکت لوک اویل است، در حالی که استفاده از فناوریهای نو سبب افزایش بهره وری در کسب و کار این شرکت میشود.
لوک اویل نخستین شرکت روسی است که تجربه کار در پروژه نفتی آبهای عمیق آفریقا را دارد، این شرکت برای ارتقای فناوری، تولید انواع نفت با قدرت چسبندگی کم و زیاد را ادامه میدهد. این شرکت در سال ۲۰۱۰، ۲۰درصد مجموع تولید این نوع نفت در روسیه را بر عهده داشت. شرکت لوک اویل در سال ۲۰۱۰ یک مرکز تحقیق و توسعه (R & D) با عنوان LLC LUKOIL-Engineering ایجاد کرد، وظیفه این بخش سازماندهی و انجام فعالیتهای R & D در حوزههای زمین شناسی، توسعه و تولید در بخشهای عملیاتی است.

اهداف و ماموریت شرکت لوک اویل
بهره برداری از منابع انرژی جهان به منظور تامین منافع بشری همواره از اهداف اصلی شرکت لوک اویل به شمار میرود. همچنین حمایت از رشد اقتصادی جهان در طولانی مدت، ثبات اجتماعی، رشد و شکوفایی در مناطق عملیاتی، همچنین حفاظت از محیط زیست و تضمین استفاده پایدار از منابع طبیعی از دیگر اهداف این شرکت روسی به شمار میرود. شرکت لوک اویل همواره خواهان تداوم رشد و توسعه فعالیتهای خود در طولانی مدت است. تبدیل این شرکت به یکی از پیشگامان جهانی انرژی و یک عرضه کننده قابل اعتماد مواد هیدروکربنی در بازارهای جهانی انرژی از خواسته های دومین شرکت نفتی بزرگ روسیه به شمار میرود. روزانه میلیونها نفر در ۳۰ کشور دنیا برای ارتقای سطح کیفی زندگی خود محصولات شرکت لوک اویل را خریداری و استفاده میکنند. لوک اویل اهداف خود را بر اساس ایجاد ارزشهای جدید، ثبات کسب و کار و تلاش برای بازگشت سرمایهها و سود سهام داران تنظیم میکند. لوک اویل از تمام ابزارهای موجود برای دستیابی به این اهداف بهره میگیرد که از جمله این ابزارها میتوان به تلاش بیشتر برای کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری، بهبود شرایط تولید، کیفیت خدمات و به کار گیری تازه ترین فناوریها اشاره کرد.

اکتشاف
فعالیتهای اکتشافی به وسیله شرکتهای گروه لوک اویل در ۱۱ کشور جهان همگی بر جایگزینی تولید با ذخایر تجاری جدید هیدروکربنی و آماده سازی این ذخایر برای دسترسی سریع و رشد تولید در مناطق داخل و خارج از روسیه تمرکز دارد. شرکت لوک اویل به منظور افزایش بهره وری در اکتشافهای زمین شناسی خود از تازه ترین فناوریهای موجود در صنعت نفت جهان بهره میگیرد. بخش عمده اکتشافهای زمین شناسی شرکت لوک اویل در سال ۲۰۱۰ در سیبری غربی، استان نفتی تیمان-پچورا و پروژههای بین المللی صورت گرفته است. شرکت لوک اویل به منظور دستیابی به اطلاعات دقیق از ساختارهای زمین شناسی در فعالیتهای اکتشافی خود به طور قابل توجهی لرزه نگاریهای دو بعدی را در سال ۲۰۱۰ افزایش داد، به طوری که این شرکت برای آغاز حفر چاههای اکتشافی کار لرزه نگاری در مساحتی برابر با ۶هزار و ۱۷۸ کیلومتر مربع را به پایان رساند، در حالی که این مساحت در سال ۲۰۰۹ دو هزار و ۴۴۶ کیلومتر مربع بود. همچنین در دوره مورد بررسی لرزه نگاریهای سه بعدی این شرکت با افزایش همراه بود، به طوری که این شرکت در سال ۲۰۱۰ ،۶ میدان کشف و ۲۵ حلقه چاه نفتی در میدانهای نفتی غرب سیبری و محدوده پرم، حفاری کرد.

تولید نفت
شرکت لوک اویل در سال ۲۰۱۰ میلادی در مجموع ۹۵میلیون و ۹۲۲ هزار تن یا روزانه یک میلیون و ۹۴۰هزار بشکه نفت خام تولید کرده است، میانگین روزانه تولید نفت این شرکت در مدت یاد شده نسبت به سال ۲۰۰۹ با ۶/۱ درصد افت همراه بود. افت تولید در میدانهای غرب سیبری، جایی که ۵۳ درصد مجموع تولید نفت شرکت لوک اویل را شامل میشود، و تغییر در ساختار ذخایر قابل استحصال این شرکت، از عوامل عمده کاهش تولید نفت این شرکت در سال ۲۰۱۰ به شمار میروند. شرکت لوک اویل با استفاده از تازه ترین فناوریهای احیای میدانهای نفتی قدیمی، افزایش ضریب برداشت و حفاریهای افقی توانسته میزان افت تولید میدانهای غرب سیبری را از رقم ۷/۵ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۸/۳ درصد در سال ۲۰۱۰ برساند. تولید نفت داخلی شرکت روسی لوک اویل در سال ۲۰۱۰، ۸۹ میلیون و ۷۶۷ هزار تن بوده و ۸۹ میلیون و ۴۳۱ هزار تن به وسیله شرکتهای زیر مجموعه گروه لوک اویل تولید شده است. این شرکت همچنین در سال ۲۰۱۰، ۶ میلیون و ۲۲۵ هزار تن در پروژههای بین المللی نفت تولید کرده است.

تولید گاز طبیعی
برنامه شرکت لوک اویل برای تولید گاز طبیعی بر شتاب بخشیدن به رشد تولید گاز در داخل و خارج از مرزهای روسیه و افزایش سهم تولید این شرکت به یک سوم مجموع تولید جهانی متمرکز شده است. هدف اصلی از این راهبرد شرکت لوک اویل، تجاری کردن ذخایر گازی برای عرضه در بازارهای جهانی و کاستن از خطرهای مواجهه با نوسانهای بازار جهانی نفت خام است.مجموع تولید گاز طبیعی لوک اویل در سال ۲۰۱۰ با ۴/۲۰ درصد رشد به ۲۱ میلیارد فوت مکعب یا روزانه ۳۴۴ هزار بشکه معادل نفت رسید.بیش از ۹۰ درصد تولید گاز طبیعی این شرکت در روسیه و از میدان گازی ناخودکینسکوی در منطقه بولشختسکایا تولید میشود.فرآوری گاز طبیعی و تحویل آن به مشتریان نیز از دیگر فعالیتهای گازی گروه شرکتهای لوک اویل به شمار میرود. فعالیتهای گازی یکی از بخشهای جدید و به سرعت در حال توسعه شرکت لوک اویل است به طوری که توسعه و پیشرفت در بخش فعالیتهای گازی یکی از چهار اهداف راهبردی این شرکت به شمارمی رود و این شرکت در نظر دارد با بهره برداری از ذخایر گازی خود ارزشهای خود را ارتقا دهد.

پالایش نفت
شرکت لوک اویل با ارتقای تاسیسات پالایشگاهی و افزایش ظرفیت پالایش، همواره هدف خود برای رشد و توسعه فعالیتهای پالایشی را دنبال میکند. مجموع تولید محصولات پالایشی شرکت لوک اویل شامل تولید در پالایشگاههای که بخشی از سهام آنها متعلق به این شرکت است در سال ۲۰۱۰ به ۶۶ میلیون و ۲۹۰ هزار تن رسید که ۶۶ میلیون و ۱۸۰هزار تن آن به وسیله گروه پالایشگاههای شرکت لوک اویل تولید شده است. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۰۹، ۶/۵ درصد رشد نشان میدهد و بخش عمده آن در پالایشگاههای متعلق به این شرکت در داخل مرزهای روسیه تولید شده است. بازاریابی و فروش فرآوردههای نفتی به صورت خرده فروشی و عمده فروشی از دیگر فعالیتهای این شرکت در بخش پالایش و پخش به شمار میرود.

پتروشیمی
شرکت لوک اویل از لحاظ فعالیت در بخش پتروشیمی در روسیه، کشورهای تازه استقلال یافته و اروپای شرقی نخستین رتبه را در اختیار دارد.شرکت لوک اویل بخش عمده تقاضای محصولات پتروشیمی روسیه را تامین و محصولات مختلف خود را به بیش از ۳۰کشور جهان صادر میکند.
تولید محصولات پتروشیمی این شرکت روسی در سال ۲۰۱۰ با ۹/۱۴ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۰۹ به یک میلیون و ۳۶ هزار تن رسید.

فعالیت های لوک اویل در ایران
اما شرکت نفتی «لوک اویل» روسیه با انعقاد قراردادی ۶ میلیون دلاری با شرکت ملی نفت ایران برای توسعه دو پروژه‌ نیمه کاره خود در جنوب غرب ایران فعالیت خود را از سر گرفت.
این شرکت بزرگ نفتی که تا سال ۲۰۱۰ در ایران حضور داشت به دلیل تحریم های اعمال شده علیه ایران در رابطه با برنامه های هسته ایش، مجبور به توقف فعالیت های خود در ایران شده بود.
مذاکرات برای بازگشت لوک اویل به حفاری‌های مناطق نفت خیز ایران سال گذشته زمانی انجام شد که دورنمای لغو گسترده تحریم ها علیه ایران ظاهر گشت به طوریکه سال گذشته این شرکت اقدام به بازگشایی دفتر خود در تهران کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.