پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

لوله‌گذاری نخستین خط دریایی فاز ۱۳ پارس جنوبی از نیمه گذشت

0

فاز 13 پارس جنوبی

۵۰ کیلومتر از عملیات لوله‌گذار‌ی نخستین خط لوله دریایی فاز ۱۳ پارس جنوبی به پایان رسید.
به گزارش روابط‌ عمومی شرکت نفت و گاز پارس، پیام معتمد، مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اعلام خبر فوق اظهار کرد: این عملیات پس از کشش ساحلی خطوط A و B هر کدام به طول سه کیلومتر از خردادماه آغاز شد که در کیلومتر هفتم خط B به علت مشکلات فنی پیش‌آمده به مدت یک هفته متوقف بود.

پس از رفع کلیه موانع، انجام بررسی‌های فنی و اخذ تأییدیه از کلیه سازندگان تجهیزات شناور، اجرای لوله‌گذاری مجدداً آغاز و تا به امروز که از مرز پنجاه کیلومتر گذشته، بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.
وی با بیان اینکه بالاترین رکورد لوله‌گذاری روزانه در این طرح تاکنون ۱۶۴ شاخه لوله معادل دو هزار و چهل و سه‌متر در روز بوده است، افزود: لوله‌گذاری دریایی حدفاصل سکوی ۱۳B و پالایشگاه خشکی این طرح به طول ۹۶ کیلومتر توسط شناور اوشنیک ۵۰۰۰ در حال انجام است.

فاز 13 پارس جنوبی

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی، با اشاره به اینکه بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، بعد از اتمام عملیات خط لوله ۳۲ اینچ اول بین موقعیت ۱۳B و پالایشگاه، عملیات لوله‌گذاری خط ۱۸اینچی بین سکوی اصلی B و سکوی اقماری D به طول ۶ کیلومتر انجام خواهد شد، بیان کرد: بر اساس توافقات صورت‌گرفته و در جهت کوتاه کردن زمان پروژه، بلافاصله بعد از این مرحله عملیات لوله‌گذاری خط دوم اصلی ۳۲ اینچی به طول ۸۸ کیلومتر بین سکوی اصلی A و پالایشگاه خشکی و نیز خط لوله فرعی ۱۸ اینچی به طول ۶ کیلومتر بین موقعیت‌های سکوی اصلی A و سکوی اقماری ‍C آغاز خواهد شد.

به گفته معتمد، برای رسیدن به مرحله دریافت گاز از سکو و انتقال آن به پالایشگاه لازم است عملیات تکمیلی دیگری همچون: Free Span ، مساحی، مترولوژی، ساخت اسپول‌های خطوط و نصب آن، هایدروتست، تخلیه آب، خشکسازی توسط ازت و… انجام گیرد.

این مقام مسؤول در شرکت نفت و گاز پارس پیش‌بینی کرد با نصب و اتمام عملیات آماده‌سازی سکوهای ۱۳B و ۱۳D و نیز پایان عملیات تکمیل چاه‌های سکوها ، راه‌اندازی اولین خط لوله ی اصلی و اقماری فاز ۱۳ پارس جنوبی در بهار سال آینده انجام شود که امکان برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش از فاز ۱۳ پارس‌جنوبی و تصفیه آن در پالایشگاه خشکی را فراهم می‌کند.

طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی دارای چهار سکوی دریایی است که از طریق دو خط مجزای ۳۲ اینچ ، گاز ترش استخراج شده از ۳۸ حلقه چاه دریایی را به پالایشگاه خشکی واقع در ۲۰ کیلومتری کنگان می‌رساند. این طرح به منظور استخراج ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان پارس‌جنوبی و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر‌مکعب گاز شیرین، ۲۹۰۰ تن گاز مایع، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

لوله گذاری فاز 13 پارس جنوبی

لوله گذاری فاز 13 پارس جنوبی

لوله گذاری فاز 13 پارس جنوبی

فاز 13 پارس جنوبی

لوله گذاری فاز 13 پارس جنوبی

لوله گذاری فاز 13 پارس جنوبی

لوله گذاری فاز 13 پارس جنوبی

لوله گذاری فاز 13 پارس جنوبی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.