پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

قیمت نفت در ٢٠١٧ زیر ۶٠ دلار خواهد بود

0

بیشتر کارشناسان پیش‎بینی می‎کنند که در سال آینده میلادی، قیمت نفت کمتر از ۶٠ دلار برای هر بشکه باشد.
به گزارش پایگاه اطلاعات وفن آوری فراساحل ایران به نقل از روزنامه یو اس ای تودی، بیشتر کارشناسان صنعت نفت انتظار ندارند که در ١٢ ماه آینده قیمت نفت از ۶٠ دلار برای هر بشکه فراتر رود.
بر اساس نظرسنجی مؤسسه بلومبرگ در کنفرانس نفت آسیا-اقیانوسیه در سنگاپور در هفته گذشته، ١۴ نفر از ١۵ مدیر و معامله‎گر ارشد نفتی مصاحبه شده، انتظار دارند که قیمت نفت در سال آینده میلادی ۴٠ تا ۶٠ دلار برای هر بشکه باشد.
آرزو عظیمف، رئیس بخش معاملات شرکت سوکار جمهوری آذربایجان، گفت: مسئله این است که هرگاه قیمت‎ها رشدی سریع داشته باشند، شرکت‎های آمریکا تولید خود را افزایش می‎دهند؛ بازار در بازه ۴٠ تا ۶٠ دلار می‎ماند و حداکثر قیمت نفت ۵۵ دلار خواهد بود.
تحلیلگران ارشد نفتی نیز وادار شده‎اند بار دیگر برآوردهای خود را از قیمت نفت پایین بیاورند. شرکت‎کنندگان در نظرسنجی شبکه بلومبرگ اعلام کردند که در آغاز سال جاری میلادی، نسبت به رشد قیمت‎ها امیدوارتر بودند اما استمرار رشد تولید نفت ایران، عربستان و آمریکا، آنها را غافلگیر کرده و بازگشت توازن به بازار نفت را به تأخیر انداخته است.
سعد رحیم، اقتصاددان ارشد شرکت معامله‎گر ترافیگورا، گفت: بازار نفت هنوز به تعادل نرسیده و استفاده از میلیون بشکه نفت ذخیره شده در دوران افت قیمت را آغاز نکرده است.
نظرسنجی روزنامه وال استریت ژورنال از ١٢ بانک سرمایه‎گذاری نیز نتایجی مشابه داشته است. این بانک‎ها انتظار دارند که میانگین قیمت نفت در سال ٢٠١٧ میلادی ۵٧ دلار برای هر بشکه باشد.
حمزه خان، از مدیران بانک هلندی آی ان جی، با اشاره به پیش‎بینی این بانک مبنی بر باقی ماندن قیمت نفت در حدود ۴٠ دلار در سال جاری و سال آینده میلادی، گفت: با توجه و وضع بنیادین بازار، توجیهی برای قیمت نفت بالای ۵٠ دلار وجود ندارد.
نزدیک به همه کارشناسان یاد شده، نسبت به گمانه‎زنی‎ها درباره توافق احتمالی تولیدکنندگان نفت برای تثبیت سطح تولید، خوشبین نبودند. بیشتر آنان، نسبت به توانایی اوپک برای دستیابی به توافق ابراز تردید کردند و در هر صورت، حتی موفقیت احتمالی دستیابی به این توافق را نیز بی‎اهمیت توصیف کردند.
حمزه خان گفت: هر بار پیش از گردهمایی اعضای اوپک، گفته می‎شود تثبیت تولید فکر بکری است و هر بار هم از این نشست‎ها دست خالی بیرون می‎آیند؛ روشن است که تمرکز تولیدکنندگان، بر افزایش هر چه بیشتر تولید است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.