پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

قیمت نفت در ۲۰۱۹ سقوط نمی‌کند

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، قیمت نفت در ۲۰۱۹ همچنان تحت فشار خواهد بود ولی سقوط نمیکند. تولید‌کنندگان اصلی دنیا مثل روسیه، عربستان و چین همچنان به عرضه بیشتر نفت در بازار ادامه می‌دهند و کند شدن اقتصاد جهان تقاضا را کاهش میدهد.

رودریگو زیدان، استاد تجارت و اقتصاد دانشگاه نیویورک شانگهای گفت:« قیمت پایین نفت معمولاً دو دلیل دارد: تغییر انتظارات با توجه به رشد جهانی و توسعه صنعت نفت. سقوط اخیر قیمت نفت بیشتر به صنعت نفت مربوط می شود تا ترس از رکود اقتصاد جهانی. عرضه نفت در آمریکا در حال افزایش است در حالی که اعضای اوپک نمی‌توانند بر سر کاهش تولید توافق کنند.

به گفته زیدان، روسیه، عربستان و آمریکا زمامداران بازار نفت هستند. او توضیح می‌دهد:« روسیه، عربستان و آمریکا یک نظام سه حزبی پرآشوب در بازار جهانی نفت تشکیل داده اند . روسیه و عربستان اکنون باید ظرفیت تولید خود را کاهش دهند. در مورد عربستان، کاهش تولید به خاطر شرایط نامطمئن آرامکو و برخی آشفتگی های سیاسی در خانه به تعویق افتاده است و در مورد روسیه، به خاطر نقش نفت و گاز در تامین بودجه دولت، تولید هنوز کاهش پیدا نکرده است.

تولیدکنندگان آمریکایی هم محدودیت های خودشان را دارند. آنها باید با تمام سرعت نفت تولید کنند تا از پس بدهی هایشان در مقابل افزایش نرخ سود برآیند. او اضافه کرد تولید کنندگان آمریکایی در نیمه دوم ۲۰۱۸ یک عقب‌نشینی غیرمنتظره داشتند. این صنعت بسیار بدهکار به خاطر قیمت پایین نفت در دو سال گذشته متزلزل شده بود ولی به سرعت و به طور غیر منتظره ای به افزایش قیمت قبل از سقوط اخیر پاسخ داد.

اشتیاق عرضه کنندگان اصلی برای ارائه نفت بیشتر به بازار زمانی به وجود آمد که انتظار می‌رفت نرخ بالای بهره، دلار قدرتمند، بدهی های زیاد خانگی و شرکتی و اختلاف های تجاری، رشد جهانی را کند و تقاضای نفت را پایین بیاورد.

رشد اقتصادی کندتر، فشار رو به پایین بر قیمت نفت را در ۲۰۱۹ ادامه می‌دهد ولی قیمت نفت در این سال سقوط نمی کند، در عوض محدوده قیمتی بین ۵۱ تا ۵۳ دلار در هر بشکه را خواهیم داشت. برخی هم قیمت نفت را ۴۶ تا ۵۵ دلار پیش‌بینی می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.