پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

قیمت فرآورده‌های نفتی با عرضه و تقاضا در بازار تغییر می‌کند

قیمت‌های اعلام شده از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی ایران به ‌صورت قیمت پایه بوده و متناسب با روند عرضه و تقاضا در بازار تغییر می‌کند.
شاهرخ خسروانی، معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان این مطلب گفت: قیمت محصولات فرعی شرکت‌های پالایشی به صورت ماهانه از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران بر اساس قیمت‌های جهانی و نرخ دلار آزاد تعیین می‌شود.

وی، با بیان این که قیمت‌های جهانی در نحوه محاسبه نرخ‌ها اثرگذار خواهد بود، افزود: محصولات فرعی بر اساس قیمت پایه نرخ‌گذاری می‌شوند؛ البته این نرخ‌ها در بورس طبق شیوه‌نامه موجود قابلیت تغییر دارند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران، با اشاره به مصوبه هیئت دولت درباره نحوه نرخ‌گذاری محصولات اصلی شرکت‌های پالایشی گفت: بر اساس تصمیم هیئت دولت در صورتی که شرکت‌های پالایشی ٣٠ درصد از سود سالانه را به منظور اجرای طرح کیفی سازی کنار بگذارند، نرخ خرید محصولات از این شرکت‌ها بدون در نظر گرفتن کیفیت محصولات خواهد بود.

وی، با تاکید بر این که نحوه پیشرفت پروژه‎های شرکت‌های پالایشی در این مدت بررسی خواهد شد، گفت: با توجه به این که در شرایط کنونی برخی از پالایشگاه‌ها محصولات با کیفیت یورو ۴ تولید می‌کنند، یکسان سازی نرخ خرید محصولات از شرکت‌های مختلف، اجحاف در حق برخی پالایشگاه‌ها محسوب می شود.

به گفته خسروانی، بر این اساس قیمت محصولات مطابق با اکتان (برای بنزین) و روند پیشرفت پروژه در نظر گرفته می‌شود.

ابهامات رفع شد

وی با اشاره به این که پارسال در نحوه نرخ‌گذاری محصولات ابهاماتی وجود داشت، افزود: با این اقدام صورت گرفته ابهامات موجود کاملا رفع شده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش، با بیان این که در شرایط کنونی قیمت‌ها با تاخیر یک ماه تعیین می‌شود، گفت: نرخ‌های اعلام شده از سوی شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران نهایی است. البته با بررسی وضعیت پالایشگاه‌ها در صورتی‌که روند پیشرفت پروژه‌ها مناسب باشد، می‌تواند روند نرخ محصولات متفاوت باشد.

خسروانی، درباره نحوه خرید و فروش پنج فرآورده اصلی و سوخت جت افزود: خرید فرآورده‎ها به ‌صورت ارزی خواهد بود.

به گفته وی، فرمول ابلاغ شده به منظور تعیین نرخ نیز در راستای سیاست درست در نظر گرفته شده است و فرمول کنونی مطابق با شرایط تولیدی پالایشگاه‌ها متفاوت خواهد بود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش، با اشاره به این که بنزین بر اساس اکتان ٩٢ نرخ‌گذاری می‌شود، گفت: کیفیت بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها متفاوت است، بنابراین به میزان کمتر بودن عدد اکتان بنزین تولیدی نرخ خرید بنزین نیز کاهش می‌یابد.

وی تاکید کرد: با وضعیت موجود به منظور کمک به شرکت‌های پالایشی سعی بر این شد تا با خودداری از در نظر گرفتن اثر واقعی تفاوت اکتان‌ها، به این ترتیب به طرح‌های کیفی سازی این شرکت‌ها کمک شود.

افزایش قیمت فرآورده های نفتی ایران در راستای تامین منافع شرکت های پالایشی با توجه به الزام قانونی موجود مبنی بر اعطای تخفیف ۵ درصد در فروش داخلی خوراک به صنایع، نیاز به سرمایه گذاری شرکت های پالایشی با هدف اجرای طرح ها و بهبود کیفیت فرآورده های تولیدی و به استناد ماده ٧١ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت صورت گرفته است.

افزایش قیمت فرآورده های نفتی با استناد ماده ٧١ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی مصوب ١٣٨٠ به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اجازه داده است «به منظور حفظ و صیانت از سرمایه های ملی، قیمت فرآورده‌های نفتی به جز ( نفت گاز، نفت سفید، بنزین، نفت کوره، گاز مصرفی داخل کشور ) بر اساس قیمت های جهانی و با رعایت صرفه و صلاح کشور تعیین و به فروش رساند» بوده است.

شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران به عنوان زیرمجموعه این شرکت قیمت پایه بورس فرآورده‌های نفتی ویژه را متناسب با نرخ تسعیر ارز آزاد برای عرضه در داخل کشور محاسبه و جهت اجرا به شرکت‌ها و مدیریت‌های ذیربط اعلام کرده است، بنابراین اقدام صورت گرفته بر اساس وظایف قانونی شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.