پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

قرارداد با توتال در خان ششم

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز، به نظر می‌رسد توتال، سدشکن امضای قرارداد توسعه میادین نفتی و گازی ایران، با همه فراز و نشیب‌هایی که شرایط سیاسی جهان و سیاست های آمریکا ایجاد کرده همچنان به راه خود برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی ادامه می دهد و اخبار منتشر شده حاکی از آن است که این قرارداد با وجود همه مشکلات طبق برنامه پیش می‌رود.

حدود هشت ماه از امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بین ایران و کنسرسیوم متشکل از توتال، CNPCI و شرکت پتروپارس می‌گذرد؛ قراردادی که هرچند اجرای آن طی زمان گذشته همواره بر مدار اجرا حرکت نکرده و با شک و شبهاتی همراه بوده اما به نظر می‌رسد فرانسوی‌ها همچنان در اجرای تعهدات خود ثابت قدم هستند.

خروج توتال از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در برهه‌ای از زمان تا اندازه‌ای جدی شد که برخی جایگزینی چین به جای توتال را در اجرای قرارداد پیش‌بینی کردند. اظهار نظرهایی که بیژن زنگنه وزیر نفت در آخرین نشست خبری خود مهر رد به آن ها زد و اعلام کرد قرارداد توتال طبق برنامه جلو میرود. به نظر من توتال در مذاکرات جدی است، امیدوارم توتال به تعهد خود عمل کند .فکر می‌کنم ظرف مدت کوتاهی کار را به پیمانکارها واگذار کند.

البته پاتریک پویانه، مدیرعامل شرکت نفتی فرانسوی توتال در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز اعلام کرد توتال در صورت بازگشت مجدد تحریم‌ها علیه تهران، راه‌های مختلفی برای خروج از این توافق دارد. اگر مقررات بازی تغییر کند مسلما ما باید وضعیت را مجددا ارزیابی کنیم. این پروژه پیش می‌رود، اما توتال تاکنون تنها حدود ۵۰ میلیون دلار هزینه کرده که به این شرکت امکان می‌دهد در صورت تغییر شرایط سیاسی، بدون ضرر بزرگی خارج شود. توتال امیدوار است خروج ضروری نباشد.

با این حال به نظر نمی رسد این شرکت فرانسوی علاقه مند به خروج از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی باشد، زیرا پویانه اخیرا در حاشیه همایش نفتی سراویک در ایالت تگزاس آمریکا اعلام کرد پروژه این شرکت برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در ایران طبق برنامه پیش می‌رود.

همچنین محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از پایان مرحله نخست مناقصه‌های طرح توسعه فاز ١١ پارس جنوبی و انتخاب پیمانکاران فرعی این فاز خبر داد و گفت: به‌زودی نتیجه این مناقصات از سوی توتال به کارفرما اعلام و جمع‌بندی نهایی به منظور آغاز فعالیت‌های اجرایی انجام می‌شود.

وی با یادآوری این‌که مطابق گفته وزیر نفت، اجرای قرارداد این طرح طبق برنامه و بدون وقفه پیش می‌رود، افزود: هم اکنون بسته‌های مناقصه‌ها پیمان‌های اجرایی از سوی توتال درحال بررسی نهایی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.