پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

قراردادهای گاز، رابطه تل آویو وکشورهای عربی را تقویت می کند

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از عصر نفت، به نوشته پایگاه خبری ‘عربی ۲۱’، کارشناسان اسرائیلی ادعا می کنند که تل آویو می تواند از فرصت عقد قرارداد گاز با قاهره برای عادی شدن روابط با این کشور، اردن ، تشکیلات خودگردان فلسطین و دیگر کشورهای منطقه استفاده کند.

عربی ۲۱ روز سه شنبه افزود : این کارشناسان با توجه به نتایج تحقیقات مرکز مطالعات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی وابسته به دانشگاه تل آویو ادعا می کند که انعقاد قرارداد گاز با تل آویو -که انتقادات ومخالفت های محافل مصری را به دنبال داشته است ، باعث افزایش نفوذ ‘اسرائیل’ در منطقه ، تامین منافع ژئوپلتیک وتقویت روابطش با همسایگان می شود.

به گفته کارشناسان اسرائیلی، این قرارداد اگر چه میان شرکت های بخش خصوصی مصر و ‘اسرائیل’ امضا شده است، اما دولت قاهره و مسئولان اسرائیلی نقش مهمی در فراهم شدن زمینه انعقاد آن داشته اند.

کارشناسان اسرائیلی ابراز عقیده کرده اند که تامین نیاز مصر، اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین به گاز توسط ‘اسرائیل’ منافع مشترکی برای آن ها بوجود می آورد چون در صورت به خطر افتادن میدان های گازی رژیم صهیونیستی منافع آن ها نیز به مخاطره می افتد.

این کارشناسان افزودند: قرارداد گازی میان قاهره و تل آویو سطح هماهنگی های امنیتی میان مصر، اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین را با ‘اسرائیل’ برای حمایت از سکوهای گازی در مقابل حملات احتمالی افزایش می دهد و آن ها مانع وقوع این حملات خواهند شد چرا که وقتی تامین گاز که یکی از نیازهای اساسی اقتصادی آن ها است به خطر بیفتد اوضاع داخلی آن ها به هم می ریزد.

عربی ۲۱ نوشت: با وجود مخالفت ها در مصر با معامله گازی میان قاهره و تل آویو، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این کشور می گوید این قرارداد موجب تحقق اهداف کشورش می شود و مصر و ‘اسرائیل’ با هم اهداف مشترک از جمله افزایش هماهنگی های امنیتی دوجانبه در سینا و بالا بردن همکاری های مشترک در بخش انرژی را محقق خواهند کرد.

این تحقیق مدعی شد: معامله گازی باعث خواهد شد تا زمینه برای همکاری ‘اسرائیل’ با برخی کشورهای منطقه فراهم شود؛ هر چند هنوز برای عادی شدن روابط با ملت های عربی زود است ، اما این معامله برای تل آویو افق های راهبردی جدیدی ایجاد خواهد کرد که می تواند آن را به کشورهای دیگر تعمیم دهد؛ به این شکل که ‘اسرائیل’ نیاز فلسطینی ها به گاز را از میدان های گازی موجود در سواحل نوار غزه تامین می کند و این اقدام راه را برای توافق های بیشتر تل آویو با کشورهای عربی در زمینه های اقتصادی ، برق و آب شیرین فراهم کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.