پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

فهرست بلند سازندگان کالای وزارت نفت ابلاغ شد

0

 وزیر نفت، فهرست بلند (وندورلیست) منابع تامین کالای وزارت نفت را ابلاغ کرد. با ابلاغ این فهرست از سوی بیژن زنگنه ضروری است شرکت‌های تابعه از این پس در تهیه هرگونه فهرست کوتاه برای برگزاری مناقصه‌های محدود درباره کالاهایی که در فهرست بلند دارای ردیف باشند؛ تنها از این فهرست استفاده کرده و درج هرگونه منابع تامین کالای خارج از فهرست منتشره موصوف ممنوع است.

به این ترتیب براساس متن ابلاغیه وزیر نفت، نخستین فهرست بلند سازندگان دستگاه مرکزی وزارت نفت که روی سامانه الکترونیکی تامین کالای صنعت نفت قرار دارد شامل موارد زیر است:
۱) مدیریت فاوا شرکت ملی نفت ایران باید حداکثر تا تاریخ ١/ ۶/ ١٣٩۵ فهرست بلند موصوف را از طریق سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت در اختیار کلیه کاربران قرار دهد. این فهرست تجمیعی است و در هر دوره ٢ ماهه روزآمد می‌شود و بدیهی است به لحاظ ضرورت روزآمدکردن این فهرست بلند، چنانچه منابعی تاکنون شناسایی و ارزیابی نشده باشند، در صورت تایید کمیته‌های فنی و بازرگانی به فهرست مذکور افزوده خواهد شد.
۲. ضروری است شرکت‌های تابعه از این پس در تهیه هرگونه فهرست کوتاه برای برگزاری مناقصات محدود، درباره کالاهایی که در فهرست بلند دارای ردیف هستند، تنها از این فهرست استفاده کنند و درج هرگونه منبع تامین کالای خارج از فهرست منتشره موصوف ممنوع است.
۳. وضع تامین‌کنندگان کالای خارجی شامل سازندگان و فروشندگان نیز مطابق قوانین و دستورالعمل‌های صادره، در دست ارزیابی است که پس از ارزیابی صلاحیت آنها از سوی کمیته‌های فنی بازرگانی دستگاه مرکزی، فهرست بلند مرتبط ابلاغ خواهد شد.
۴. کمیته‌های فنی بازرگانی موظفند ظرف ٢ هفته به کلیه شرکت‌های فهرست موصوف که تاکنون در سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت ثبت نام و تکمیل مدارک نکرده‌اند، اعلام کنند که به منظور پرهیز از حذف آنها از فهرست مذکور، با قید فوریت و حداکثر ظرف ٢ ماه نسبت به ثبت نام و تکمیل مدارک در سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت اقدام کنند.
۵. پیمانکاران EPC موظف هستند کالاها و تجهیزات مورد نیاز طرح‌های خود را در مرحله نخست و با اولویت از فهرست بلند منابع واحد دستگاه مرکزی وزارت نفت تامین کنند و ضروری است در قراردادهای آتی نیز فهرست مذکور به‌عنوان بخشی از اسناد مناقصات به مناقصه گران اعلام شود.

این متن با موضوع «ایجاد و انتشار فهرست بلند منابع تامین کالای دستگاه مرکزی وزارت نفت»، ٣٠ مردادماه امسال از سوی وزیر نفت خطاب به قائم مقام، معاونان و مدیران عامل چهار شرکت اصلی، اعضای هیات‌مدیره شرکت‌های اصلی و فرعی تابعه و اعضای کمیسیون‌های معاملات و مناقصات تمام شرکت‌های اصلی و فرعی تابعه ابلاغ شده است.

فرآیند تامین کالا در وزارت نفت بهبود می‌یابد

معاون وزیر نفت با اشاره به ابلاغ فهرست بلند منابع تامین کالای دستگاه مرکزی وزارت نفت از سوی وزیر نفت، این اقدام را گامی در مسیر بهبود فرآیند تامین کالا، شفاف‌سازی مناقصات و بهره‌مندی مطلوب از توانمندی‌های داخلی عنوان کرد.

محمدرضا مقدم، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با اعلام این خبر افزود: تدوین و ابلاغ این فهرست به معنای ایجاد فهرستی یکپارچه و واحد از آن دسته از سازندگان کالاها و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در داخل کشور است که مورد تایید وزارت نفت قرار گرفته‌اند و شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه مکلف هستند با استناد به این فهرست، کالای مورد نیاز خود را سفارش دهند. وی از بارگذاری این فهرست در سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت خبر داد و گفت: با توجه به استقرار این سامانه در مجموعه‌های تابعه وزارت نفت، امکان سفارش کالا به شرکت سازنده‌ای خارج از فهرست موجود ممکن نیست. مقدم با بیان اینکه بیش از هزار و ٨٠٠ سازنده داخلی در این فهرست قرار دارند، ادامه داد: اسامی شرکت‌های خارجی سازنده کالاها و تجهیزات صنعت نفت نیز پس از بررسی کمیته‌های فنی و بازرگانی وزارت نفت، به این فهرست اضافه می‌شود تا در صورتی که شرکت‌ها نیازمند سفارش کالایی به خارج از کشور باشند، کالای مورد نیاز خود را از سازندگان معتبر و مورد تایید در این فهرست تامین کنند.

وی با اشاره به اینکه استفاده از فهرست بلند منابع تامین کالای دستگاه مرکزی وزارت نفت به شفافیت بیشتر مناقصات کمک می‌کند، یادآور شد: در مورد کالایی که در داخل کشور ساخته می‌شود، سفارش به سازندگان داخلی اولویت دارد و تدوین این فهرست، گامی در مسیر اعتمادسازی و اتکای بیشتر به سازندگان داخلی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.