پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

فناوری پاکسازی خاکهای آلوده به نفت در کشور توسعه می یابد

0

متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت از نقاط آلوده کشور باکتریهای تجزیه کننده را جداسازی کرده و یک مجموعه میکروبی نفتی تهیه کرده‌اند که می تواند در توسعه فناوریهای پاکسازی خاکهای آلوده به نفت، نقش موثری ایفا کند.

به گزارش شانا، محمد مهدی دستغیب، عضو هیئت علمی و مسئول طرح پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این مطلب افزود: این مجموعه در دنیا بی نظیر است و با کمک این میکروارگانیسمها می توان فرآیند پاک‌سازی خاکهای آلوده را توسعه داد.

وی با بیان این‌که این طرح تا مقیاس آزمایشگاهی، پایلوت و عرضه به صنعت پیش رفته است، گفت: این پروژه عملیاتی در جزیره سیری انجام و ٢ هزار تن خاک آلوده به لجن نفتی با ساده‌ترین روش زیستی پاک‌سازی شد؛ همچنین در گام بعدی استخر‌های هرزآب حفاری که در اثر عملیات حفاری آلوده شده بودند، با روش میکرو‌ارگانیسمهای همان خاک پاک‌سازی شدند.

دستغیب با اشاره به این که نفت منشا زیستی دارد و از این رو موجودات زنده همواره می‌توانند نفت را دستخوش تغییرات قرار دهند، ادامه داد: در چند سال اخیر استفاده از فناوری‌های زیستی و بیوتکنولوژی بسیار حائز اهمیت بوده است و از آنجایی که موضوع زیست فناوری از دل طبیعت آمده و از توانایی موجودات زنده استفاده می‌شود،‌ رفع آلودگی با این روش با محیط زیست سازگار است و آثار منفی و جانبی روشهای شیمیایی و فیزیکی را نیز به همراه نخواهد داشت.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: پژوهشگاه خوشبختانه توانسته است بر پایه توانایی میکروارگانیسمهای بومی که از همین اقلیم جدا‌سازی شده است،‌ آلودگی‌های موجود در خاک، آب زیرزمینی و جریان هوای آلوده را پاک‌سازی کند.

وی با تاکید بر این که در این روش کار اصلی را میکروبها انجام می‌دهند، گفت: این میکروبها می‌توانند هیدروکربنهای نفتی را به عنوان ماده غذایی مصرف کرده و آن را به دی اکسیدکربن و آب تبدیل کنند که این موضوع نه تنها آثار سوء ندارد بلکه می‌تواند به توسعه اکوسیستم نیز کمک کند.

پژوهشگاه در تلاش برای صیانت از منابع ملی در حوزه صنعت نفت

مسئول طرح انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت، صیانت از منابع ملی در حوزه صنعت نفت را از وظایف اصلی پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه عنوان و تصریح کرد: صیانت از منابع صنعت نفت به شکل بهینه سازی مصرف انرژی یا توسعه انرژی‌های نو، کنترل و مدیریت خوردگی و همچنین حفظ محیط زیست از طریق فناور‌یهایی که در پایش و رفع آلودگی‌های زیست محیطی کاربرد دارند، از مهم‌ترین فعالیت‌های پردیس انرژی و محیط زیست پژوهشگاه است.

دستغیب ضمن اشاره به اهمیت مبحث توسعه پایدار در کشور، افزود: این موضوع در گذشته شاید صرفا به صورت شعار مطرح بود، اما امروزه به دلیل مشکلات عدیده زیست محیطی و محدودیت منابع که روز به روز حادتر می شود، به یک ضرورت ملی تبدیل شده است.

دستغیب با تاکید بر این‌که صنعت نفت به عنوان بزرگ‌ترین صنعت و همچنین نیروی محرکه کشور از این قاعده مستثنی نبوده است، اظهار کرد: یکی از ارکان‌ مهم توسعه پایدار، صیانت از منابع انرژی، منابع زیست محیطی مانند آب، خاک و هوا و همچنین منابع تجهیزاتی است که به همین منظور پژوهشگاه صنعت نفت سالهای بسیاری است برای صیانت از این منابع در قالب سه پژوهشکده این فعالیتها را سازماندهی می‌کند.

انتخاب آلیاژها با درنظر گرفتن میزان مقاومت در برابر خوردگی

وی با تاکید بر این که در کشورهای پیشرفته دنیا بخش قابل توجهی از درآمد ناخالص ملی (٣ تا ۵ درصد) صرف هزینه خوردگی می‌شود، گفت: خوردگی به تدریج تاسیسات را از بین برده و از این رو باید درصدد بود تا با اقدامات مناسب از ایجاد و پیشروی خوردگی جلوگیری شود.

مسئول طرح انرژی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به این‌که انتخاب مواد و آلیاژ‌های مناسب که بیشترین مقاومت در برابر خوردگی را داشته باشند، از اقدامات موثر در این زمینه است، گفت: استفاده از بازدارنده‌هایی که موثرترین کارایی را برای جلوگیری از پدیده خوردگی دارند، می تواند کمک شایانی به حفظ سرمایه و صیانت از منابع کند.

دستغیب با تاکید بر این که ارزش اقتصادی نفت خام و فرآورده‌های پتروشیمی بر کسی پوشیده نیست، افزود: این ترکیبات می‌تواند به عنوان آلاینده‌های زیست محیطی محسوب شده و آثار منفی بر منابع طبیعی و سلامت انسان داشته باشند.

وی با بیان این‌ که در پژوهشکده محیط زیست پژوهشگاه، رصد و پایش آلودگی از مهم‌ترین موضوعات است، گفت: ارزیابی آثار زیست محیطی یکی از فعالیتهایی است که در بحث توسعه صنعتی الزامی شده است از این رو هر طرح صنعتی قبل از این‌که به مرحله اجرا برسد، باید آثار زیست محیطی آن ارزیابی شود و اصلاحات لازم برای سازگاری طرح با محیط صورت گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.