پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عوامل اقتصادی و سیاسی افزایش قیمت نفت

0

قیمت نفت نگرانی ناشی از سقوط بازارهای بورس را پشت سر گذاشته و با تقویت همکاری‌های نفتی بین روسیه و عربستان، بار دیگر در سیر صعودی قرار گرفته است. کاهش ارزش دلار آمریکا نیز به عنوان یک مولفه اقتصادی دیگر به کمک افزایش قیمت نفت آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز، قیمت نفت برنت که در هفته گذشته حتی تا کانال ۶۲ دلاری پایین آمده بود، افزایش یافته و هم‌اکنون در کانال ۶۵ دلاری مبادله می‌شود. بازار نفت به نوعی کابوس سقوط بازارهای بورس را پشت سر گذاشته است و خبرهایی وجود که عربستان به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت از قیمت ۷۰ دلاری، به جای ۶۰ دلار، حمایت می‌کند.

نگرانی ها از بروز تنش در خاورمیانه نیز به عنوان یک عامل سیاسی افزایش یافته است و قیمت نفت امروز افزایش داشت و به بالاترین رقم در طی حدود ۲ هفته گذشته رسید.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیروز در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که اسرائیل ممکن است نه تنها علیه متحدان ایران در خاورمیانه بلکه علیه خود این کشور دست به اقدام بزند.

هر بشکه نفت خام آمریکا هم اکنون در ۶۲ دلار و ۱۷ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.

نفت برنت نیز در ۶۵ دلار و ۱۳ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.

علی‌رغم افزایش قیمت نفت، با توجه به تعطیلی بعضی بازارها در آمریکا، چین و هند به دلیل سال نوی چینی، انتظار می رود حجم معاملات امروز پایین تر از حد معمول باشد.

بر اساس آمارهای موسسه بیکر هاگز، تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا در هفته گذشته ۷ مورد افزایش داشته و به ۷۹۸ سکو رسیده که بالاترین رقم از آوریل ۲۰۱۵ تاکنون است.

این اولین بار از ماه ژوئن تاکنون است که شرکت های حفاری تعداد سکوهای خود را برای چهارمین هفته متوالی افزایش داده اند. تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا یک سال پیش ۵۹۷ سکو بود.
همچنین وزیر انرژی عربستان که قبلا از نفت ۶۰ دلاری ابراز رضایت می کرد، اکنون نفت ۷۰ دلاری را به عنوان رقمی می داند که قیمت نفت باید مورد معامله قرار گیرد. یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، به بلومبرگ گفته که وزیر انرژی عربستان که قبلا از نفت ۶۰ دلاری ابراز رضایت می کرد، اکنون نفت ۷۰ دلاری را به عنوان رقمی می داند که قیمت نفت باید مورد معامله قرار گیرد.

در طی سال گذشته، اعضای اوپک به همراه روسیه، که زمانی رقبای سرسختی برای یکدیگر در بازار نفت بودند، با هدف از بین بردن مازاد عرضه ایجاد شده در بازار ائتلافی ۲۴ کشوری برای کاهش تولید ایجاد کرده اند. هدف آنها مبنی بر کاهش ذخایر نفتی به رقم متوسط ۵ سال اخیر در نهایت در حال محقق شدن است، اما این کشورها اکنون در حال تغییر هدفگذاری خود هستند و تولید کنندگان را تشویق می کنند تا به توافق کاهش تولید پایبند باقی بمانند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.