پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عمیق‌ترین چاه نفتی دنیا کجاست؟

0

در بخش خاور دور روسیه که دما به زیر منفی ۳۵ درجه هم می‌رسد و بیشتر ساکنان آن گوزن‌های قطبی هستند، طولانی‌ترین و عمیق‌ترین چاه نفتی جهان حفر شده‌ که ۱۲کیلومتر در عمق زمین و ۱۱ کیلومتر در زیر اقیانوس کشیده شده است.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، از زمان آغاز به کار پروژه ساخالین۱ شرکت اکسون موبیل آمریکا در این ناحیه در سال ۲۰۰۳، هفت چاه دیگر از ۱۰ چاه عمیق زمین در آنجا حفر شده‌اند.

گروه حفاری این چاه‌ها انتظار دارند که در ماه‌های آینده رکوردهای پیشین خود را بشکنند، دکل حفار این هفت چاه نفت در ساخالین که یاسترب (شاهین) نامگذاری شده، با چهار پمپ گل ۷۵۰۰ پوند بر اینچ مربع، ۱۴ هزار ذخیره بشکه گل مایع و شش جنراتور،‌ قویترین دکل این کارخانه است.

این دکل از ۲ دیواره برای مقاومت در برابر سرما و زلزله‌های مکرر این ناحیه که در دریای اختسک قرار دارد، استفاده می‌کند، تیم ۸۰۰ نفری حفار که بیشتر روسی هستند هر ناحیه اعزامی را از پیش با استفاده از تصویربرداری سه بعدی لرزه‌نگاری نقشه‌کشی کرده تا مدل‌های تصویری از شرایط سنگ‌ها و موقعیت ذخیره نفت بدست آورند.

در جزیره ساخارین، در شرق کشور روسیه درجه هوا حتی تا ۳۵ درجه سانتی گراد زیر صفر پایین می‌آید، اکثر ساکنان این جزیره گله گوزن‌های شمالی هستند، در این جزیره در ماه ژانویه طولانی ترین و عمیق ترین چاه نفت جهان حفر شد، این چاه حدود ۷,۷ مایل ( ۱۲.۳۹ کیلومتر ) درون زمین عمق دارد.

از این مقدار ۷,۱ مایل ( ۱۱.۴۲ کیلو متر ) آن زیر اقیانوس است، جالب است بدانید که هفت تا از ۱۰ چاه نفتی عمیق جهان در این جزیره حفر شده‌اند، اما مسئولان این جزیره در حال مهیا کردن مقدمات برای حفر یک چاه نفتی عمیق تر و شکستن رکورد قبلی خود هستند.

این چاه‌های هفت گانه که به هاوک ( Hawk ) مشهور است دارای چهار پمپ ۷۵۰۰ psi و ۶ ژنراتور بسیار قوی است، ذخیره سازی از این چاه‌های هفت گانه ۱۴۰۰۰ بشکه اعلام شده است.

حفاری و نگهداری از چنین چاه‌های نفت با این مقدار عمق بسیار سخت و پرهزینه است، برای کنترل موقعیت و زاویه چاه، مهندسان حفاری از مگنو مترها (Magnometeres ) و زاویه سنج‌های بسیار حساس و دقیق ( inclinometers ) استفاده می‌شود.

اطلاعات به دست آمده توسط این ابزارهای پیشرفته توسط پالس‌های فشار در سیال حفاری به بالا ارسال می‌شود، سپس مهندسان مربوطه این اطلاعات را به دقت در بالای چاه آنالیز و کنترل می‌کنند.

قبل از ایجاد هر چاه با استفاده از تصاویر سه بعدی دقیق یک نمونه تصویری قابل اعتماد از آن چاه به دست می‌آورند، آن‌ها با این کار از شرایط و محل قرار گرفتن سنگ‌ها و سخره و هم چنین مخازن نفت مطلع می‌شوند، آن‌ها می‌توانند با ضریب خطای بسیار ناچیز به هدف برنامه‌ریزی شده خود دست بیابند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.