پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عملیات پیش لنگراندازی سکوی امیرکبیر در موقعیت جدید

0

عملیات پیش لنگر اندازی سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر در موقعیت جدید انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عملیات پیش لنگر اندازی سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر در موقعیت جدید حفاری در دریای خزر با موفقیت انجام شد.

با توجه به لزوم توسعه فعالیت های اکتشافی در بخش عمیق دریای خزر منطبق با اهداف و ماموریت های شرکت نفت خزر، پس از انجام عملیات پیش لنگر اندازی در موقعیت جدید، اقدامات و برنامه ریزی های لازم به منظور جابه جایی و انتقال سکوی نیمه شناور امیرکبیر به موقعیت جدید حفاری در دریای خزر آغاز می شود.

بر اساس این گزارش، عملیات پیش لنگراندازی سکوی امیرکبیر با تلاش متخصصان داخلی و توسط شناورهای چند منظوره کاسپین انجام شد که در مرحله اول عملیات با جابه جایی چهار لنگر به موقعیت جدید و اتصال به بویه، عملیات پیش لنگر اندازی به اتمام رسید و چهار لنگر دیگر نیز در هنگام جابجایی سکو به موقعیت جدید منتقل خواهد شد.

عملیات پیش‌لنگراندازی امکان قرار دادن سکو در محل حفاری را فراهم می‌ کند و در نهایت با عملیات لنگراندازی نهایی، سکو در محل مورد نظر مهار می شود.

شایان ذکر است سکوی ۱۵ هزار تنی امیرکبیر تنها سکوی نیمه‌شناور ایران است که به‌منظور انجام عملیات حفاری اکتشافی و توسعه‌ای در دریای خزر فعالیت می کند و مهار این دستگاه در محل حفاری به‌دلیل شناور بودن اهمیت ویژه‌ای دارد.

پیش از این مقاله ای تحت عنوان “مهار سکوی نیمه شناور امیرکبیر در آب‌های عمیق دریای خزر؛ چالش‌ها، طراحی و اجرا” به منظور آشنایی با نحوه‌ طراحی و ارائه‌ برنامه‌ مهار سکو و بیان تفاوت‌های عملیات حفاری در آب‌ عمیق با حفاری در آب‌های کم‌عمق توسط کارشناسان شرکت نفت خزر ارائه شده بود که در بخش مقاله سایت NIOC در دسترس علاقه مندان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.