پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عملیات نصب سکوی ۱۹A پارس جنوبی به اتمام رسید

0

عملیات نصب سکوی ۱۹A پارس جنوبی به همت متخصصان شرکت نفت و گاز پارس و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران به اتمام رسید.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل ازشرکت ملی نفت، عملیات نصب سکوی ۱۹A پارس جنوبی از مجموعه سکوهای فاز ۱۹ که از طرح های اولویت دار وزارت نفت به شمار می رود، نیمه شب گذشته (۲۶ تیرماه ۱۳۹۵) به صورت تمام ایرانی به اتمام رسید.

سکوی ۱۹A که از سوی شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی به سفارش شرکت نفت و گاز پارس ساخته شده بود، ۳۰ خرداد ماه بارگیری و برای نصب به محل فاز ۱۹ در میدان مشترک پارس جنوبی اعزام شد.

به گفته حمیدرضا مسعودی، مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس، پس از مرحله نصب، عملیات هوک آپ (اسمبل قطعات) و پیش راه اندازی انجام می شود و تا آبان ماه سال جاری این سکو به بهره برداری می رسد.

با راه اندازی این سکو با ظرفیت فرآورش ۱ میلیارد فوت مکعب، امکان افزایش برداشت ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از این سکو فراهم می شود و پس از نصب و راه اندازی سکوی اقماری ۱۹B و ارسال گاز آن به سکوی ۱۹A از حداکثر ظرفیت آن بهره برداری می شود.

طی ۲ هفته گذشته سکوی ۱۹C که در زمستان سال ۹۴ در محل خود نصب شده بود، راه اندازی و ۵۰۰ میلیون فوت مکعب به برداشت پارس جنوبی افزوده شد.

پیش از این، گاز سکوی اقماری SPD۲ هم که زمستان سال گذشته راه اندازی شده بود، در ابتکاری از سوی متخصصان شرکت نفت و گاز پارس و شرکت مهندسی ساخت و تأسیسات دریایی، به صورت زودهنگام، توسط خط لوله بای پس به واحد شیرین سازی پالایشگاه فاز ۱۹ ارسال می شد.

مسعودی در جریان عملیات نصب این سکو در جمع خبرنگاران گفت: تمامی مراحل، طراحی، ساخت، بارگیری و حمل، نصب، پیش راه اندازی و راه اندازی این سکو با دانش و تخصص متخصصان کشورمان صورت گرفته است.

به گزارش NIOC، فاز ١٩ پارس جنوبی از جمله فازهای اولویت دار وزارت نفت برای بهره برداری است که امسال این فاز ٢ میلیارد فوت مکعبی به بهره برداری می رسد، براساس برنامه ریزی انجام شده امسال ٢ سکوی این فاز ١٩A و ١٩B راه اندازی می شوند، این درحالی است که تیرماه امسال نیز سکوی ١٩C نیز راه اندازی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.